sp1piast@sp1piast.pl

 

Promocja zdrowia

DZIAŁALNOŚĆ 

W roku szkolnym 2021/2022 pragniemy skupić się na przekazywaniu wiedzy dotyczącej ogólnych zasad zdrowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia.  Chcemy motywować uczniów do zadbania o aktywność ruchową, zdrowe odżywianie oraz zdrowie psychiczne. Chcemy uczulić dzieci w temacie szkodliwości dla zdrowia nadużywania produktów zbyt słodkich i zbyt słonych. Będziemy w klasach młodszych i starszych pogłębiać wiedzę na temat niezbędnych witamin i mikroelementów. Będziemy kontynuować także program „Pozytywna Uwaga”, którego celem jest budzenie w uczniach postawy akceptacji siebie. Życzymy całej naszej społeczności dużo zdrowia i uśmiechu.

Zespół do spraw Promocji Zdrowia

"Sensoryczna kawiarenka" to miejsce gdzie przy kawie, herbacie czy soku można przeczytać ciekawe materiały
Zapraszamy !

CO NOWEGO ? 

MATERIAŁY Z PROJEKTU „ŻYJ DOBRZE”

ARCHIWUM

Edukacja zdrowotna w szkole jest podstawowym prawem każdego dziecka. Dbałość o zdrowie ucznia, to jedno z zasadniczych zadań szkoły dążącej do pełnego i wszechstronnego rozwoju swoich wychowanków. Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia i pracy, a tym samym poprawić zdrowie społeczeństwa.

Nasza Szkoła Podstawowa nr. 1 im Stanisława Staszica  od początku swego istnienia podejmuje działania promujące zdrowie. Potwierdza to nadany Certyfikat Wojewódzki w programie,, Szkoła Promująca Zdrowie”. Certyfikat został nadany przez Kapitułę Wojewódzką, po wnikliwej analizie nadesłanej dokumentacji. Nasza systematyczna  praca została doceniona przez Panią Kurator, która pogratulowała osiągnięć Dyrektorowi Szkoły p. Urszuli Skrzypczak i Szkolnemu Koordynatorowi projektu-p. Krystynie Wołosz

Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły. Realizujemy treści programu prozdrowotnego, uczestniczymy w wielu programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia. Działania te łączą nas z siecią szkół promujących zdrowie, dlatego projekt ten wydał nam się idealny do kontynuacji w  naszej pracy.

Nadrzędnym celem projektu „Szkoła promująca zdrowie” jest rozpowszechnianie zdrowego stylu życia w całej społeczności szkolnej, zarówno wśród uczniów jak i pracowników. Promocja zdrowego trybu życia to proces pomagający w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych oraz zachęcający do regularnej aktywności fizycznej. Zwieńczeniem naszej oddanej pracy będzie zdrowsze środowisko fizyczne szkoły.

Realizację działań wynikających z planu projektu wspiera Szkolny Zespół Promocji Zdrowia.

Cukier to nałóg – gorzka prawda o cukrze…

14 listopada –Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Właśnie tego dnia          w 1891r. urodził się Frederick Banting, który wraz z Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku. W naszej szkole również tego dnia obchodzony jest Dzień bez cukru. Uczniowie czytając plakaty wykonane przez swoich rówieśników – dowiedzieli się czym jest cukier, dlaczego szkodzi naszemu zdrowiu, jakimi produktami warto go zastąpić. Tego dnia uczniowie zadbali o zawartość swoich „kanapników” – zamieniając niezdrowe i słodkie przekąski lub śniadania na pyszne i zdrowe jedzenie. Rodzice zapoznali się z ulotkami – :”Cukier to nałóg – gorzka prawda o cukrze…”, które warto przeczytać w domu razem z dziećmi.

Cukier jako produkt niepełnowartościowy i szkodliwy dla zdrowia powinien mieć jedynie zastosowanie w kuchni jako „przyprawa” kuchenna i być użyty w celu uzyskania smaku.

Dbajmy o siebie!

 

„W zdrowym ciele, zdrowy duch. „

Zabawy ruchowe, gimnastyka całego ciała przy muzyce, gry zespołowe, zawody, nauka gry w koszykówkę i piłkę siatkową  – to wszystko wraz z dobrą zabawą i humorem odbywa się w świetlicy szkolnej. Między zajęciami ruchowymi prowadzone są zajęcia z elementami jogi  i rozciągania. Każdy kto jest miłośnikiem sportu, chce zdobyć nowe umiejętności albo po prostu chce odpocząć aktywnie – znajdzie coś dla siebie. Zabawa połączona z nauką odbywa się na sali gimnastycznej, w akwarium lub na boisku szkolnym przy użyciu różnych sprzętów zapożyczanych od nauczycieli wychowania fizycznego.  Zajęcia prowadzą nauczyciele wychowania fizycznego – p. I.Stanios, p. K.Wołosz, p. M.Frączek. Weź ze sobą uśmiech i zapraszamy do nas.

„Warsztaty prowadzone przez  firmę Med-El”
 
W dniu 11 września 2019 roku przy wsparciu rodziców Ignacego Czarneckiego w grupie 0b odbyły się warsztaty, prowadzone przez  firmę Med-El.  Firma Med-El  jest liderem technologicznym w dziedzinie wszczepianych urządzeń dla osób z niedosłuchem i jedno z  takich urządzeń posiada właśnie Ignacy. Chłopiec ponadto  jest  podopiecznym  fundacji Echo, której celem jest pomoc w rozwoju  dzieciom i młodzieży niesłyszącej i niedosłyszącej. Dzięki przeprowadzonym zajęciom dzieci nauczyły się z czego zbudowane jest ucho i jak działa słuch człowieka. Dowiedziały się jak współpracować z Ignasiem i jakie bodźce odczuwa kolega, których my nie odczuwamy, a także poznały czynniki szkodliwe dla naszego słuchu. Przedszkolaki chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, a po ich zakończeniu każde z dzieci miało możliwość obejrzenia jak wyglądają implanty ślimakowe dla ludzi oraz na przykładzie kolegi dowiedziały się jak działa taki implant. W podziękowaniu za udział w warsztatach każde z dzieci otrzymało od firmy Med-El prezent  w postaci świecących opasek do biegania.
Serdeczne podziękowania dla firmy Med-el i rodziców Ignacego Czarneckiego składają wychowawcy

„ Ratujmy i uczmy ratować”

„ Ratujmy i uczmy ratować” to tytuł konkursu, w którym wzięli udział uczniowie naszej Jedyneczki. Konkurs był organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a w naszej szkole koordynatorem konkursu była p.Irmina Stanios. Zadaniem dzieci było narysowanie plakatu – „Łańcuch przeżycia”. Uczniowie chętnie wzięli udział w konkursie i podzielili się wiedzą z pierwszej pomocy z innymi uczniami. W klasach młodszych I miejsce zajęła Antonina Borucka z klasy 1a. Natomiast w klasach 4-8 zwycięzcą została Brygida Pokorska z klasy 8a. Praca plastyczna Antoni Boruckiej została wysłana do organizatorów konkursu i zakwalifikowała naszą szkołę do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu. Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy dzieciom wiedzy z udzielania pierwszej pomocy.

„Chcesz być zdrowy tak jak ryba, jedz owoce i warzywa”

W ramach Promocji Zdrowia w naszej szkole dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprosiły koleżanki i kolegów z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Piastowie na przedstawienie promujące zdrowe odżywianie pod hasłem „ Chcesz być zdrowy tak jak ryba, jedz owoce i warzywa”. Nasi zerówkowicze dzielnie przygotowywali z wychowawcami plakaty promujące to przedstawienie i nawiązujące do zdrowego odżywiania, a następnie  wcielili się w postaci z wiersza „Na straganie” i razem z Doktorem Zdrówko przedstawili korzystny wpływ witamin na rozwój naszego organizmu. Wiedzę gości sprawdzili zadając im zagadki na temat różnych produktów i nawyków żywieniowych. Zwieńczeniem przedstawienia była wspólna zabawa ruchowa. Zarówno aktorom, jak i naszej wspaniałej widowni uśmiech nie schodził z ust.

„Zdrowo jem, więcej wiem!”

Oddziały przedszkolne dołączyły do jesiennego etapu Programu „Zdrowo jem, więcej wiem!” w ramach którego promowały zdrowy tryb życia na terenie szkoły oraz w swoich domach. Wydarzyło się  z ich udziałem wiele akcji promujących zdrowie na terenie szkoły : „Woda w życiu człowieka”, „Zdrowe soki” oraz „Zdrowe przysmaki” .

 „Woda w życiu człowieka”

Na zajęciach 6-latki dowiedziały się o odgrywaniu bardzo ważnej roli wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin. Dzieciaki dowiedziały się jaką funkcje odgrywa woda w ludzkim organizmie i jaką cześć jego stanowi. Wszystkie bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach uważnie słuchając. Były bardzo aktywne i starannie wykonywały wszystkie zadania. Poznawały i próbowały owoce, w których znajduje się woda. Wiedzą po zajęciach ile prawidłowo należy pić wody, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Utrwalając swoją wiedzę dzieciaki otrzymały karty pracy, a ich zadanie polegało na zamalowaniu odpowiedniej części organizmu ludzkiego, jaką zajmuje woda w zależności od wieku człowieka. Ten dzień zaliczyliśmy do bardzo udanych.

„Zdrowe soki”

W naszych zdróweczkach odbyły się również zajęcia na temat szkodliwości zbyt dużej ilości cukru na nasze zdrowie. Była burza mózgu na temat jedzenia i picia jakie powinno się spożywać. Dzieci przyniosły na tę okoliczność świeżo wyciśnięte soki z owoców i mogliśmy na zajęciach wypróbować smak wody wymieszanej z takim sokiem. Dzieci odkrywały, że im więcej soku z owoców dodadzą do wody tym napój jest słodszy. Odbyła się pogadanka na temat, aby nie kupować kupować słodzonych napoi w sklepie, a można zwykłą zdrową wodę urozmaicać sobie smakami soku ze świeżo wyciśniętych owoców. Jest pysznie i zdrowo.  Dzieciom bardzo smakowały przygotowane napoje. Po zajęciach dzieci otrzymały ulotki dla rodziców „Eliksir Życia” oraz pracę domową na przygotowanie plakatu „Reklama wody”. Po zagłosowaniu wybraliśmy jeden zwycięski plakat, który zawisł w holu szkoły celem promowania zdrowego odżywiania na terenie całej szkoły.

„Zdrowe przysmaki”

Uczniowie oddziałów przedszkolnych  wspólnie z wychowawcami przygotowywali na zajęciach zdrowe kanapki i sałatki, którymi częstowali nauczycieli w szkole promując tym samym zdrowe odżywianie. Sałatki zabierali wszyscy do domu, aby zachęcić również rodziców do zdrowego przygotowywania i spożywania posiłków. Rodzice wspólnie z dziećmi przygotowywali promujące zdrowie plakaty, a także chętnie współpracowali z nauczycielami przygotowując dzieciom wyciśnięte soki czy inne produkty potrzebne na zajęcia.  W klasach jest przestrzegana zasada, aby każde dziecko w kanapniku miało zawsze coś zdrowego i pożywnego. Rodzice, z którymi temat zdrowego odżywiania jest poruszany podczas zebrań chętnie włączyli się w promocję zdrowia i wywiązują się dzielnie ze swoich zadań.

Zwyczaje poznane na zajęciach, opisane powyżej są w większości nadal kontynuowane przez uczniów.

„Ratownictwo medyczne”

Jeden z naszych dzielnych nauczycieli jest także ratownikiem medycznym. Pan Krzysztof Paradowski wraz z uczniami klas starszych zorganizował dla naszych przedszkolaków zajęcia z ratownictwa medycznego. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały pokaz ratownictwa w wykonaniu starszych kolegów i doświadczonego ratownika. Dowiedziały się jak ważna może być pomoc przypadkowego człowieka w chwili zagrożenia czyjegoś życia. Poznały zasady prawidłowego przeprowadzenia resuscytacji  obserwując  jak przeprowadza ją specjalista, a także poznały ją od strony praktycznej , gdzie każde mogło wcielić się w rolę ratownika i przeprowadzić resuscytację na swoich, przyniesionych z domu ukochanych misiach. Zajęcia cieszyły się naprawdę ogromnym zainteresowaniem naszych przedszkolaków.

Międzyszkolny konkurs plastyczny „Odżywiam się zdrowo, jem kolorowo”

Na terenie naszej szkoły został przeprowadzony miejski konkurs plastyczny pod hasłem

„ Odżywiam się zdrowo, jem kolorowo” . Konkurs był przeznaczony dla dzieci z oddziałów przedszkolnych szkół z terenu miasta Piastowa, a jego organizatorem były oddziały przedszkolne naszej szkoły. W konkursie udział wzięli uczniowie z dwóch szkół podstawowych, znajdujących się na terenie miasta Piastowa: SP nr 1 oraz SP nr 4. Laureatami konkursu zostali: I miejsce – Ryszard Zacharuk z SP nr 1, II miejsce – Liwia Walczak i Jakub Pocięgiel z SP nr 1, III miejsce – Oliwia Lasota z SP nr 4 i Michał Sikora z SP nr 4. Wyróżnienie trafiło w ręce Julii Rokickiej z SP nr 1. Wszystkie dzieci, biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy za udział w nim, natomiast laureaci otrzymali także nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Zdrowe przekąski w szkole w każdą środę !

Uczniowie z naszej szkoły przygotowują zdrowe przekąski i częstują się nawzajem, promując tym samym zdrowe odżywianie.

Spotkanie z audiofonologiem

14 marca  w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas siódmych i ósmych z audiofonologiem z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach    p. Justyną Kutybą. Nasz gość uświadomił uczniom za co odpowiada każda część naszego ucha, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu słuch oraz jakie zagrożenia płyną z przebywania w hałasie. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali prelekcji zadając wiele pytań. Była to doskonała lekcja uświadamiająca nam wszystkim jak ważna jest cisza.

Strefa ciszy i  strefa aktywności fizycznej 

Od listopada w naszej szkole funkcjonuje strefa ciszy. Dzięki środkom z budżetu szkoły oraz wsparciu Rady Rodziców dzieci mogą odpoczywać na wygodnych pufach. Razem mamy ich już 16!!!

Ciągle pracujemy nad tym, żeby w strefie ciszy było…. zupełnie cicho, ale z dnia na dzień jest coraz lepiej. Uczniowie lubią przebywać w tej strefie. Często czytają tutaj książki, układają kostkę Rubika, uczą się do sprawdzianów lub po prostu zamykają oczy i kumulują energię przed następna lekcją. Również w czasie lekcji, zarówno klasy młodsze, jak i starsze korzystają z tego miejsca pod opieką swoich nauczycieli. Kto z nas nie chciałby rozmawiać o swojej klasie w czasie godziny wychowawczej, uczyć się angielskiego, przyrody czy każdego innego przedmiotu  na tak bajecznie kolorowych i wygodnych pufach?

W szkole uczniowie w czasie przerw mogą korzystać również z innej formy aktywności. Na bloku sportowym znajduje się strefa aktywności fizycznej. Uczniowie w czasie przerw od 10.35 do 12.55 (dwie długie przerwy) mogą przebywać na sali i  w „akwarium”, i spędzać czas aktywnie (w postaci wybranej przez siebie aktywności ruchowej). Ponieważ strefa ta cieszy się dużym zainteresowaniem  dzieci, to korzystają z niej wg. przyjętego wcześniej harmonogramu klasowego. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwają nauczyciele wychowania fizycznego.

Każdy z nas ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy. Od naszej reakcji na wypadek zależy życie drugiego człowieka. W naszej szkole od dwóch lat uczniowie klas IV-VIII uczestniczą w zajęciach z Ratownictwa Medycznego, które prowadzi ratownik medyczny p.Krzysztof Paradowski. Mali ratownicy zdobywają wiedzę na temat tego jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, znają zasady postępowania w razie różnych wypadków, wiedzą jak zabandażować ranę, jak zadbać        o poszkodowanego w razie krwotoków, potrafią przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Uczniowie wraz z opiekunem przekazują swoją wiedzę w sposób teoretyczny i praktyczny ucząc młodszych kolegów z klas 0-III udzielania pierwszej pomocy, biorą również udział w ogólnopolskich zawodach Ratownictwa Medycznego. Nasi mali – duzi ratownicy to: Natalia Ryczko, Wiktor Oksznajczyk, Franz Łotocki, Bartłomiej Schabek, Barbara Cierpka, Natalia Stosio, Patrycja Heleniak, Kinga Strzelińska, Hanna Madej, wiktoria Piotrkowicz, Natalia Kryńska, Emilia Olech, Katarzyna Koguciuk, Igor Kuroszczyk. Trzymamy kciuki i jesteśmy dumni, że są wśród nas.

Test COOPERA

8 listopada na terenie naszej szkoły odbył się Test COOPERA. Test został zorganizowany we współpracy z AZS Warszawa. Wzięli w nim udział uczniowie klas 5 -8.  230 uczestników przebiegło łącznie dystans ponad 450 kilometrów. Chcieliśmy  poprzez wysiłek włożony w 12 minutowy bieg uczcić trud naszych żołnierzy walczących o niepodległość.

MATERIAŁY EDUKACYJNE

PARKING

Parking oraz główne wejście do szkoły znajdują się przy ul. Dworcowej.

Prosimy o  zachowanie szczególnej  ostrożności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa w pobliżu terenu szkoły i przejścia dla pieszych.

MAPA

KONTAKT

ul. Brandta 22, 05-820 Piastów

22 723 79 96

Scroll to Top