W dniu 27. 11. 2017 roku nasza szkoła zorganizowała dla klas I-III wyjazd na muzyczną baśń operową pt. „Bajko gdzie jesteś?”. Spektakl miał miejsce w Teatrze Wielkim w Operze Narodowej w Warszawie.
„Bajko, gdzie jesteś?” jest spektaklem muzycznym, w którym autorka Paulina Zajkowska zachęca do poszukiwania bajki i czarów w zwykłej codzienności. Dzieje się to w barwnej scenerii baśniowego wystroju oraz wśród bezmiaru pomysłowości i wyobraźni dziecięcej. Piękna muzyka i pieśni wykonywane przez dziecięcy zespół ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego pozwalają przenieść się w ten cudowny świat, w którym nawet dorośli odnajdują nie tylko radość życia, ale też szczyptę magii.
W roli głównej możemy zobaczyć znanego polskiego aktora Sambora Czarnotę, który wcielił się w rolę narratora-bajarza.
W przedstawieniu występują bohaterowie o nietypowych cechach, tacy jak: Rycerz, który jest nieśmiały, Smok- Ogrodnik, który jest łagodny, siostry księżniczki – Smuteczka i Brzydulka, jak też złodzieje, którzy, o dziwo, zwracają znalezione zguby i nie potrafią kłamać, oraz oczywiście piękna, dobrotliwa i kochająca dzieci Królowa.
W baśni tej poruszane są także problemy akceptacji, inności, szacunku do drugiego człowieka, a także ukazana jest mądrość dziecka płynąca z serca i prostoty.
Ta piękna i barwna muzyczna opera ukazuje dziecko, które zachęca dorosłych, aby razem z nim poszukiwali bajkowego świata w dzisiejszym szybkim i niesprzyjającym głębszej refleksji życiu.
Dzieci bardzo entuzjastycznie wypowiadały się na temat spektaklu. Podobały im się wróżki, smok, który mimo swojego wyglądu był bardzo dobrotliwy, Rycerz- Nieśmiałek, który po wielu swoich przygodach i wyzwaniach stał się odważny. Wrażenie na nich zrobiły także kolorystyka i wystrój sceny, które wprowadzały w świat baśni i przygód bohaterów.
Piosenki wykonywane przez chór bardzo przypadły dzieciom do gustu, o czym świadczyły entuzjastyczne oklaski.
To był piękny i niezwykły spektakl, w którym bajki i czary przeniknęły do dziecięcej codzienności, spełniając ich marzenia i zarażając tym dorosłych.
Faustyna Szmigielska