„Sensoryczna kawiarenka”

to  akcja  Zespołu Promocji Zdrowia  działającego w naszej szkole propagującego zdrowy styl życia.

Pierwsza część  to:
„Porady rehabilitanta ruchowego  i terapeuty integracji sensorycznej”.

Sensoryczna kawiarenka – to miejsce gdzie przy kawie, herbacie czy soku  można będzie przeczytać ciekawe materiały  dotyczące np.
– prawidłowej stymulacji  rozwoju dziecka  od urodzenia, rozwoju  motorycznego jak i sensorycznego,
– funkcjonowania układów sensorycznych, takich jak : wzrok, słuch, dotyk, równowaga, czucie głębokie/propriocepcja  i ich wpływ na prawidłowe  funkcjonowanie dziecka  w warunkach przedszkolnych i szkolnych,
– wpływu zaburzeń poszczególnych układów sensorycznych  na rozwój umiejętności szkolnych, takich pisanie , czytanie, rysowanie,
–  pomocy dziecku , gdy występują u niego cechy nadruchliwości czy nadpobudliwości  psychoruchowej lub  gdy unika  zabaw z rówieśnikami,
– usprawniania w przypadku wad postawy  lub innych współistniejących schorzeń.

Jest to ułamek problemów, które mogą ujawniać się przy nagłej zmianie stylu życia dziecka. Ze spokojnego życia  w warunkach domowych w obecności rodziców i rodzeństwa nagle trafia do przedszkola lub szkoły,  do sali z grupą nowych  dzieci, z dużą  ilością nowych bodźców. Pojawiają się też nowe zasady i wymagania.

Wtedy właśnie mogą  pojawić  się zachowania dziecka nieznane do tej pory rodzicom, a na które szczególną uwagę zwracają wychowawcy. Wychowawcy, których nazywam „szkolnymi lekarzami pierwszego kontaktu”.

Ich uwagi są bezcenne.  Im wcześniej zareagujemy i rozpoczniemy terapeutyczną  pomoc,  tym efekty będą szybsze i terapie bardziej skuteczne.

W razie pytań  zapraszam  na  „KAWIARENKOWE SPOTKANIA”  na Teamsach

w poniedziałki  15.30-15.50  i  czwartki  16.20-16.45

Na pierwsze spotkanie, zatytułowane „Zanim pojawiłem się na świecie” zaprasza

Lidia Silska
mgr rehabilitacji ruchowej
terapeuta integracji sensorycznej II st.