Uroczystości upamiętniające zamach na  Franza Kutscherę dowódcę SS i Policji.     

1 lutego jak co roku od wielu lat Poczet Sztandarowy i delegacja naszej szkoły brały udział w uroczystości upamiętniającej wykonanie wyroku przez żołnierzy Batalionu „Parasol” na Franzu Kutscherze dowódcy SS i Policji.

Nasze lokalne wydarzenie zostało wpisane w szerszy program uroczystości, które odbyło się w dniach 31 stycznia i 1 lutego. O godz. 14.30 w 76 rocznicę wydarzeń reprezentacje lokalnych szkół, goście i mieszkańcy Piastowa uczcili pamięć bohaterów składając kwiaty i zapalając znicze przy tablicy pamiątkowej poświęconej Zbigniewowi Gęsickiemu „Juno”.  Zbigniew Gęsicki „Juno” był uczniem i wychowankiem naszej szkoły. Zginął bohaterską śmiercią po udanej akcji i odwiezieniu rannych kolegów do szpitala Przemienienia na Pragę. Na moście Kierbedzia odcięto mu drogę ucieczki, którą chciał wrócić na lewy brzeg Warszawy. Po krótkiej wymianie ognia rzucił się z mostu w nurty Wisły, aby uniknąć aresztowania przez gestapo.

Marzena Waszczak

Dorota Woźniak                =

Scroll to Top