Wyjazd klas I-III na spektakl muzyczny „Bajko gdzie jesteś?” – notatka

W dniu 27. 11. 2017 roku nasza szkoła zorganizowała dla klas I-III wyjazd na muzyczną baśń operową pt. „Bajko gdzie jesteś?”. Spektakl miał miejsce w Teatrze Wielkim w Operze Narodowej w Warszawie.

„Bajko, gdzie jesteś?” jest  spektaklem muzycznym, w którym  autorka Paulina Zajkowska zachęca do poszukiwania bajki i czarów w zwykłej codzienności. Dzieje się to w  barwnej scenerii baśniowego wystroju oraz wśród bezmiaru pomysłowości i wyobraźni dziecięcej. Piękna muzyka i pieśni wykonywane przez dziecięcy zespół ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego pozwalają przenieść się w ten cudowny świat, w którym nawet dorośli odnajdują nie tylko radość życia, ale też szczyptę magii.

W roli głównej możemy zobaczyć znanego polskiego aktora Sambora Czarnotę, który wcielił się w rolę narratora-bajarza.

W przedstawieniu występują  bohaterowie o nietypowych cechach, tacy jak: Rycerz, który jest nieśmiały, Smok- Ogrodnik, który jest łagodny,  siostry księżniczki – Smuteczka i Brzydulka, jak też  złodzieje, którzy, o dziwo, zwracają znalezione zguby i nie potrafią kłamać, oraz oczywiście piękna, dobrotliwa i kochająca dzieci Królowa.

W baśni tej poruszane są także problemy akceptacji, inności, szacunku do drugiego człowieka, a także ukazana jest mądrość dziecka płynąca z serca i prostoty.

Ta piękna i barwna muzyczna opera ukazuje dziecko, które zachęca dorosłych, aby razem z nim poszukiwali bajkowego świata w dzisiejszym szybkim i niesprzyjającym głębszej refleksji życiu.

Dzieci bardzo entuzjastycznie wypowiadały się na temat spektaklu. Podobały im się wróżki, smok, który mimo swojego wyglądu był bardzo dobrotliwy,  Rycerz- Nieśmiałek, który po wielu swoich przygodach i wyzwaniach stał się odważny. Wrażenie na nich zrobiły także kolorystyka i wystrój sceny, które wprowadzały w świat baśni i przygód bohaterów.

Piosenki wykonywane  przez chór bardzo przypadły dzieciom do gustu, o czym świadczyły entuzjastyczne oklaski.

To był piękny i niezwykły spektakl, w którym bajki i czary przeniknęły  do dziecięcej codzienności, spełniając ich marzenia i zarażając tym dorosłych.

Faustyna Szmigielska

 

 

 

Scroll to Top