„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”- szkolne obchody Święta Niepodległości kl. IV – VII

9 listopada uczniowie klas IV – VII mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii – akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.  Autorką scenariusza była p. Anna Kowalczyk, a w jego realizacji wspierała ją p. Alina Lewczuk.

W trakcie tej uroczystości mogliśmy po raz kolejny prześledzić etapy walki o wolny kraj, począwszy od I wojny światowej, poprzez zrywy narodowo – wyzwoleńcze w okresie II wojny światowej aż do czasów buntu przeciwko Rosji sowieckiej, ograniczaniu wolności i niesprawiedliwości. Przywołane zostały nazwiska ważnych postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Hallera, Jana Paderewskiego oraz św. Jana Pawła II. Gospodarze uroczystości, uczniowie klas VII,  nie tylko przypomnieli utwory, m.in. Eugeniusz Słońskiego „Rozdzielił nas, mój bracie…”, fragment poematu Juliana Tuwima „Kwiaty polskie” oraz Antoniego Słonimskiego „Ten jest z ojczyzny mojej…”, ale starali się wyjaśnić, czym dzisiaj jest dla nich ojczyzna oraz na czym polega prawdziwy patriotyzm. „Ojczyzna to nasz naród, a naród to ludzie, to my jesteśmy ojczyzną”, „Ojczyzna jest dla mnie domem”, „To miejsce, gdzie mogę mieszkać i mogę się rozwijać”, „Dziś nikt nie wymaga od nas ofiary życia, powinniśmy jedynie szanować to, co mamy: historię, język, piękno bogatej i urozmaiconej przyrody”  – ty tylko niektóre przykłady wypowiedzi młodych ludzi.

Słowu mówionemu towarzyszyła oprawa muzyczna, którą przygotował p. Bogdan Nidzgorski wraz z chórem szkolnym. Z ogromnym wzruszeniem wysłuchaliśmy pieśni „Niepodległa” w wykonaniu Zuzanny Kapusty, „Niepokorna niepodległa”, którą odśpiewała Patrycja Pośpiech oraz „Ojczyzna” w aranżacji Gabrieli Guzewicz.

Podczas akademii na twarzach słuchaczy gościła zaduma, refleksja, a obok nich podziw i radość. O czym zatem powinniśmy pamiętać my, Polacy,  w roku 2017? Odpowiedź nasuwa się sama – ojczyzna to wartość, którą powinniśmy pielęgnować i o którą powinniśmy dbać, ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, byśmy szanowali siebie, ponieważ to my tworzymy Ojczyznę, jest ona w każdym z nas.

Iwona Skiba

Scroll to Top