Na herbatce u Makuszyńskiego, Niziurskiego i Brzechwy…

24 listopada 2016 roku hol Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie przemienił się w kawiarenkę, do której przybyli zaproszeni goście – Kornel Makuszyński, Edmund Niziurski oraz Jan Brzechwa, aby uczestniczyć w podsumowaniu międzyprzedmiotowego projektu czytelniczego przygotowanego przez nauczycieli języka polskiego oraz szkolnej biblioteki. Jego głównymi celami były popularyzacja czytelnictwa, rozbudzanie umiejętności poszukiwań literackich, rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich i innych tekstów kultury oraz uświadomienie uczniom roli książki w rozwoju kulturalnym i społecznym.

Przybyłych powitała niecodzienna piosenka „Yellow submarine” wykonana przez dwie uczennice – Barbarę Gwiazdę i Helenę Panfil. Gospodarzami spotkania byli uczniowie klasy 5c, którzy zaprezentowali podjęte w ramach projektu działania – przygotowanie prezentacji multimedialnych dotyczących wybranej serii książek lub autora, redagowanie recenzji, listów do autorów książek, projektowanie miejsc, w których można czytać, zorganizowanie podwieczorków czytelniczych w klasach przy udziale rodziców i dzieci, poznawanie fragmentów książek w wersji anglojęzycznej oraz przeprowadzenie sondażu wśród mieszkańców Piastowa na temat czytelnictwa. Jego wyniki są optymistyczne.
W badaniu wzięło udział 60 osób, z których 59 zadeklarowało, że lubi czytać i czyta książki. Piastowianie najchętniej wybierają utwory Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza, Paulo Coelho, Terry Pratchett’a, Andrzeja Sapkowskiego, Małgorzaty Musierowicz oraz Katarzyny Grocholi.

Wiele radości wśród zebranych wzbudziła wystawa fotograficzna „Przyłapani na czytaniu”. Podczas apelu rozstrzygnięte zostały konkursy, m.in. „Na tropie cytatów”, który polegał na znalezieniu rozmieszczonych w różnych miejscach szkoły cytatów i wskazaniu ich autora oraz tytułu książki. Najwięcej emocji wzbudził jednak interaktywny, międzyklasowy turniej o Puchar Dyrektora Szkoły „Skąd pochodzą te cytaty”. Zwyciężyła w nim klasa 6B.

Na zakończenie apelu mogliśmy usłyszeć z ust naszych niezwykłych gości, że „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę (…) Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele?” Pamiętajmy zatem, że książka jest niezwykłym źródłem wiedzy o świecie i człowieku, dlatego CZYTAJMY!

Iwona Skiba

Scroll to Top