Między nami czytelnikami

23 marca odbył się w naszej szkole apel podsumowujący międzyprzedmiotowy projekt „Z książką odkrywamy tajemnice świata”. Gościliśmy na nim dyrektora biblioteki miejskiej w Piastowie, p. Wiesławę Poznańską.

Głównym celem projektu realizowanego od października do lutego była popularyzacja czytelnictwa oraz uświadomienie uczniom roli książki w rozwoju kulturalnym i społecznym. Nauczyciele języka polskiego, języka angielskiego oraz biblioteki szkolnej podjęli szereg działań, które, mamy nadzieję, zmotywowały uczniów do poznawania utworów literackich oraz pobudzały ich wyobraźnię i kreatywność. Efekty tych starań można było zobaczyć podczas apelu, kiedy to dzieci zaprezentowały limeryki zachęcające do czytania, gry przygotowane na motywach znanych lektur, komiksy, foldery podróżnicze zachęcające do odwiedzenia wybranych miejsc opisanych w lekturach oraz prace literackie – wiersze i opowiadania.

Wiele emocji wzbudził pokaz mody literackiej, na którym gościli m.in. Czerwony Kapturek, Alicja z Krainy Czarów, Królowa Śniegu, kot w butach, Gandalf, Adam Cisowski, Zenek Wójcik czy Harry Potter. Udało się również stworzyć ranking książek najchętniej wybieranych przez uczniów naszej szkoły – „Najpopularniejsze wśród popularnych”. Obok lektur szkolnych znalazły się w nim „Czerwone krzesło”, „Baśniobór” oraz „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Punktem kulminacyjnym był międzyklasowy teleturniej o puchar Dyrektora SP-1 „Skąd pochodzą te cytaty?”. Wszyscy uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani, ponieważ nie udało się wyłonić zwycięzcy. Środowe spotkanie uświetniły dwa krótkie występy przygotowane w języku angielskim – fragmenty „Ani z Zielonego Wzgórza” zaprezentowała klasa VI b, natomiast „Alicji z Krainy Czarów” klasa IV c.  Apel zakończyliśmy wręczeniem  nagród i wyróżnień uczniom, którzy zostali zwycięzcami w konkursie pięknego czytania oraz w konkursie na komiks.

Mamy nadzieję, że dla wielu, to dopiero początek wielkiej przygody z książką, bo, jak napisał Arturo Pérez –Reverte „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę (…) Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne … ”.

 

Iwona Skiba, nauczyciel języka polskiego i angielskiego

Scroll to Top