Występ z okazji Święta Niepodległości

11 listopada 2015 r. przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. Tego dnia delegacje uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Piastowie pod opieką Dyrektora Szkoły oraz nauczycieli wzięły udział w uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Piastowie. Następnie wszyscy zaproszeni goście i rodzice uczniów udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury na Koncert z Okazji Święta Niepodległości, przygotowany przez uczniów i nauczycieli z naszej szkoły.

Było to niezwykłe wydarzenie artystyczne, przepełnione z jednej strony zadumą, z drugiej zaś radością spowodowaną celebrowaniem Święta Niepodległości.

W tym dniu, wielu młodych ludzi-uczniów naszej szkoły po raz kolejny pokazało czym jest patriotyzm, miłość do własnego kraju, ale również potrzeba przekazywania tej wiedzy kolejnym pokoleniom. Pod opieką nauczyciela historii- p. Elżbiety Furmanik-Kurczak przygotowali oni wzruszający program artystyczny. Rozpoczął go wspólnie odśpiewany hymn oraz Walc cis-moll Fryderyka Chopina we wspaniałym wykonaniu muzyka naszej szkoły, p. Bogdana Nidzgorskiego.

Pośród pięknych wierszy i podniosłych słów, wspominających historyczne wydarzenia i postaci, nie zabrakło także wspaniałych, radosnych, ale i nostalgicznych pieśni i piosenek żołnierskich. W pamięci pozostanie nam niezwykłe wykonanie pieśni :” Niepodległość” ,utworu zaśpiewanego z chórem przez Helenę Rzepińską oraz piosenki „ Wojenko. Wojenko” w wykonaniu Oli Strzeleckiej przy akompaniamencie akordeonowym pana Bogdana Nidzgorskiego. Na uwagę zasługuje również występ trzech uczniów: Radosława Porzuczka, Franciszka Przybyłowskiego i Jana Pawelca, którzy brawurowo wykonali piosenki : „Przybyli ułani pod okienko”, „ My pierwsza brygada”, czy „ Hej, hej ułani”.

Utwory te wykonane przy wtórującym chórze szkolnym pod batutą p. Bogdana Nidzgorskiego i przy wsparciu p. Piotra Kubackiego , stworzyły klimat dawnych lat, gdzie ramię w ramię szły miłość młodzieńcza i miłość do ojczyzny.

Niezwykły pokaz swoich umiejętności dali także uczniowie klas trzecich, którzy pod nadzorem nauczyciela rytmiki p. Włodzimierza Ptaszka i wspomagających go nauczycieli: p. Anety Wąsowskiej i p. Kamili Lewandowskiej zaprezentowali dwa tańce: poloneza i krakowiaka.

Kolejną atrakcją był pokaz wykonany przez Zespół pieśni i tańca:” Gaik”, prowadzony również przez p. Włodzimierza Ptaszka. Występujący w nim artyści, ubrani w stroje z epoki zatańczyli m.in.: poloneza, walca, galopkę i mazura.

Zwieńczeniem Koncertu była finałowa piosenka o pięknym tytule: „Ojczyzna” w wykonaniu wszystkich młodszych i starszych artystów oraz ciepłe słowa wypowiedziane przez Burmistrza Miasta Piastowa pana Grzegorza Szuplewskiego i Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Piastowie-panią Urszulę Skrzypczak.

Cieszy, że tak wielu gości zaszczyciło nas swoją obecnością i zechciało w ten piękny listopadowy dzień obejrzeć Koncert oraz wystawę prac uczniów, przygotowaną przez p. Justynę Sobolewską i p. Katarzynę Sowińską-Wojtaś. Dziękujemy także za wsparcie i pomoc Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury, p. Wandzie Przybylak oraz p. Anecie Stosio i wierzymy, że jeszcze niejednokrotnie będziemy mieli szansę zaprezentowania na forum Miasta Piastowa umiejętności i talentów naszych uczniów, Szkoły Podstawowej nr 1-nowoczesnej szkoły z tradycją.

Katarzyna Sowińska-Wojtaś

Wicedyrektor

Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie

Scroll to Top