„Naród, który traci pamięć, traci sumienie” – Zbigniew Herbert
1 marca po raz ósmy obchodzony był w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jego celem jest przywracanie pamięci i oddanie hołdu tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i nadal walczyli o niepodległą, demokratyczną Polskę. Wyklęci – to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu zaborczemu totalitaryzmowi, jakim po zakończeniu wojny okazał się komunizm.
Również w naszej szkole uczczono pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”. Na głównym holu społeczność szkolna miała możliwość obejrzenia wystawy prezentującej sylwetki niektórych „Niezłomnych”, m. in.: Danuty Siedzikówny ps. „Inka” czy Witolda Pileckiego, ps.„Witold”. Materiały na wystawę otrzymaliśmy z Instytutu Pamięci Narodowej oraz zostały przygotowane przez nauczycieli Krzysztofa Paradowskiego i Małgorzatę Zwolińską.
Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę historyczną, poznać powody działalności polskiego podziemia po zakończeniu wojny, a także losy niektórych „niezłomnych” walczących do samego końca.
Małgorzata Zwolińska