7a i 7b na premierze filmu o J. Karskim

W dniu 24.04.2024 r. uczniowie klas 7a i 7b, korzystając z zaproszenia Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, mieli zaszczyt uczestniczyć w premierowym pokazie filmu „Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego” oraz dyskusji panelowej nt. postaci Jana Karskiego pt. „Świadek – rola i znaczenia we współczesnym świecie”. Wydarzenie z udziałem przedstawicieli władz państwowych i środowisk związanych z historią i obroną kraju odbyło się w Audytorium Muzeum Historii Polski w 10. Rocznicę Roku Karskiego oraz 80. rocznicę wydania jego książki „Tajne Państwo”.
Przejmujący, ciągle żywy i aktualny jest przekaz dotyczący nadrzędnych wartości, jakimi są godność człowieka i szeroko rozumiane człowieczeństwo, przeciwstawianie się złu, odpowiedzialność człowieka, dotykanie prawdy i gotowość reagowania na krzywdzenie innych.

 „Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) podczas II wojny będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Podczas swojej misji w Londynie jesienią 1942 r. przekazał członkom polskiego rządu, dygnitarzom brytyjskim oraz prasie wstrząsające informacje o trwającej zagładzie Żydów w okupowanej Polsce. Informacje te przekazał także prezydentowi USA wraz z apelem Żydów o pomoc. Apel ten nie odniósł jednak skutku”. (PAP).
Świat nie zareagował. Jan Karski zamilkł na 35 lat.

Film został oparty na monodramie „Remember This: The Lesson of Jan Karski” wystawianym w Londynie, Bilbao, Waszyngtonie, Chicago, Nowym Yorku, Berkley. Staraniem Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation spektakl został pokazany również w czterech miastach w Polsce.
Wcielający się w postać Jana Karskiego wybitny aktor David Strathairn otrzymał za ten spektakl nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej. Autorami scenariusza są Derek Goldman i Clark Young, reżyserem spektaklu Derek Goldman, a filmu Jeff Hutchens.

Refleksja nad filmem, ponadczasowe stawianie pytań o wartości i człowieczeństwo pozostaną z nami, a misja i świadectwo Jana Karskiego zostaną zapamiętane.

Renata Pietrzak

Scroll to Top