Spotkanie autorskie

2 grudnia naszą bibliotekę odwiedziła pani Joanna Jagiełło, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży. Podczas dwóch spotkań z klasami trzecimi pani Joanna przeprowadziła bardzo ciekawe warsztaty detektywistyczne wokół serii „Trop Sekret”.
Dzieci dowiedziały się, czym jest kryminał jako gatunek literacki, jakie występują w nim postaci, a także co jest niezbędne do napisania książki detektywistycznej.
Uczniowie pod kierunkiem prawdziwej pisarki stworzyli własnego bohatera detektywa, nakreślili zagadkę, wybrali sprawcę i określili motyw jego działania.
Bohaterowie naszych młodych pisarzy to zarówno dzieci, dorośli, jak i staruszkowie, a niekiedy zwierzęta lub roboty. Pojawili się m.in. detektywi: Drzewniak, Farcik, Nerka, Gin, Ciupocik Robocik, Bałwan Kolos czy Stal. W opowieściach zdarzały się akty wandalizmu, kradzieże i porwania, a motywem były pieniądze, zemsta lub… chęć obdarowania bliskich i brak funduszy.
Każdy uczestnik spotkania wymyślił tytuł swojej opowieści i przygotował projekt okładki.
Być może to właśnie spotkanie z Autorką zainspiruje dzieci do tworzenia własnych opowiadań?
Już niebawem wszystkie prace z dzisiejszych warsztatów będzie można podziwiać na wystawie w bibliotece szkolnej.

Serdecznie dziękujemy pani Joannie za przemiłe spotkanie, które odbyło się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.

Magdalena Tarabasz

Scroll to Top