Zajęcia teatralne w naszej świetlicy

W tym tygodniu w naszej świetlicy  mieliśmy zajęcia teatralne. Świetliczaki miały okazję zobaczyć teatrzyk kamishibai, a także popróbować swoich sił przy tworzeniu przedstawienia pacynkowego. Kreatywność kwitła! Powstała fabuła, uczniowie postarali się stworzyć też kwestie wypowiadane przez bohaterów. Przedstawienie nie było długie, ale świetliczaki dobrze się bawiły.  Ponadto przypomnieliśmy sobie zasady o tym, jak należy się zachować w teatrze.

Ale co to właściwie jest kamishibai? Wyjaśniamy poniżej.

Kamishibai jest teatrzykiem obrazkowym ukrytym w „drewnianej skrzynce” – butai, która przypomina walizkę. Po jej otworzeniu dzieciom ukazuje się przedstawienie obrazkowe w postaci ilustracji ułożonych jeden po drugim. Na ich odwrocie znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego i jest widoczny jedynie dla czytającego. Widzowie natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy.

Sabina Furmańska

Scroll to Top