Historie z czasów pandemii Covid-19 spisane przez uczniów

W ramach projektu „Bliżej siebie. Działaj” zorganizowanego przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego uczniowie naszej szkoły podjęli próbę opowiedzenia o trudnych czasach, w których przyszło im dorastać. Jest to niezwykła opowieść, spisana w formie wywiadów z bliskimi należącymi do różnych pokoleń. Zaangażowanie uczniów w powstanie tej publikacji było odpowiedzią na narastającą obojętność, rezygnację i poczucie, że wysiłek się nie opłaci, nie ma sensu. Takie uczucia pogłębiły się w czasie izolacji, zmieniających się obostrzeń, sprzecznych informacji płynących z różnych źródeł.

Uczniowie z 3 szkół podstawowych i jednej szkoły średniej udowodnili, że wbrew okolicznościom nie można się poddawać. Co może zrobić czternasto- czy piętnastolatek? Jak może się zaangażować? Czy może cokolwiek zmienić, skoro najmądrzejsi tego świata nie radzą sobie z pandemią? Uczestnicy projektu udowodnili, że każdy może DZIAŁAĆ. Zaangażowanie społeczne, zwykła rozmowa, zainteresowanie potrzebami i uczuciami innych są niezwykle cenne, zwłaszcza w obliczu wszechobecnego osamotnienia i pustki.

Rozmówcy opowiadali o swoich doświadczeniach, o uczuciach, które ich ogarniały w czasie pandemii, o lęku i poczuciu niepewności. W książce znalazły się zapisy rozmów z osobami starszymi, schorowanymi, rodzicami małych dzieci, ludźmi wykonującymi różne zawody – nauczycielami, biznesmenami, sprzedawcami czy pracownikami medycznymi. Taka różnorodność pozwoliła na stworzenie niezwykle realnego obrazu pandemii. Wypowiedzi zamieszczone w książce są szczere, pełne emocji, pozbawione fałszu czy upiększania. Być może dlatego właśnie, że wywiady były prowadzone nie przez dziennikarzy, publicystów, ale przez uczniów. Tych młodych, zaangażowanych ludzi, którzy podjęli wysiłek i chcą działać.

Książka dostępna jest w wersji tradycyjnej w naszej bibliotece oraz w wersji elektronicznej.

Zapraszamy do lektury!

Magdalena Tarabasz

Scroll to Top