Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. To coroczne święto, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku, ma na celu przybliżenie społeczeństwu problemów, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne, i zwiększenie świadomości na temat korzyści płynących z integracji osób niepełnosprawnych w różnych aspektach życia społecznego.

W naszej szkole pierwsze klasy integracyjne powstały już 19 lat temu. W tym roku nauczyciele naszej szkoły na lekcjach wychowawczych online  przekazali treści, prezentacje i krótkie filmy na temat savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych. Miało to na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób niepełnosprawnych i pokazanie, że niczym się one od nas nie różnią. Wszyscy jesteśmy tacy sami, mamy takie same serca, oczekiwania, marzenia. Zajęcia pozwoliły chociaż przez chwilę wczuć się w ich sytuację. Przesłanie „Niepełnosprawny nie znaczy gorszy” uświadamia nam, że wszyscy mamy takie samo prawo do życia w społeczności i nikogo nie można izolować. Integracja to wspólna droga do pięknego bycia RAZEM.

Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmików o tej tematyce:

https://www.youtube.com/watch?v=96kI8Mp1uOU&t=10s

https://www.youtube.com/watch?v=NbyeqyFGTm0

Alina Lewczuk

Scroll to Top