Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 2 października 2020r. (piątek) w naszej piastowskiej Jedyneczce po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Do jego X edycji przyłączyły się 5 242 szkoły z całego świata,  w tym 4985 z Polski.

Już od poniedziałku zaczęliśmy intensywne przygotowania… Hol główny ozdobiły niezwykle pomysłowe plakaty wykonane przez uczniów. Na lekcjach matematyki w ramach powtórki tabliczki mnożenia zagościły gry interaktywne – Matkulki i Memory. Uczennice klasy 6c przygotowały na ten dzień oryginalne koszulki promujące ŚDTM.

Podczas święta tabliczki nie zabrakło również zdrowej rywalizacji. Uczniowie klas IV – VIII walczyli o tytuł Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia.  Egzamin odbył się w formie zdalnej poprzez platformę Kahoot.

Klasowymi Mistrzami Tabliczki Mnożenia zostali :

kl. 4a – Magdalena Dąbrowska

kl. 4b – Maria Tomkiel

kl. 5a – Hanna Rędzińska

kl. 6a – Ivanna Polyvka

kl. 6b – Michał Zakrzewski

kl. 6c – Natalia Ryczko, Oliwia Dziełak

kl. 6d – Jan Pakuła

kl.7a – Kinga Korsak

kl.7b – Michał Rzepiński

kl.7c – Filip Papiernik

kl.8a – Mateusz Kabot

kl.8b – Bodisan Batbaatar

kl.8c – Gabriela Guzewicz, Aleksandra Baran

kl.8d – Michał Niełaczny

W tym roku akcja miała nieco szerszy wymiar ze względu na włączenie się nauczycieli innych przedmiotów. Na informatyce uczennice klasy 4a pod kierunkiem p. Maksyma Jaskólskiego stworzyły program w Scratchu z tabliczką mnożenia. Natomiast uczniowie klasy 6c dzięki p. Marii Osińskiej mieli możliwość ćwiczenia tabliczki po angielsku. Zaś podczas lekcji historii p. Marta Szymaniak przybliżyła historię tabliczki mnożenia. Uczniowie dowiedzieli się, iż za jej twórcę uważa się Pitagorasa. Dlatego też w wielu krajach, np. w Rosji mówi się na nią tabliczka Pitagorasa. Co ciekawe, w Chinach znaleziono tabliczkę mnożenia zapisaną na bambusowych tyczkach. Jej wiek szacuje się na około 2 300 lat.

Jeszcze raz pragnę pogratulować laureatom oraz serdecznie podziękować wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy tak chętnie włączyli się w organizację i obchody Światowego Dnia Tabliczki w naszej szkole !

 

Szkolny Koordynator ŚDTM

Katarzyna Grabowska

Scroll to Top