Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to szczególne święto dla wszystkich miłośników książek, ustanowione w 1995 r. przez UNESCO.
Organizację takiego święta zaproponował już w 1926 r. hiszpański wydawca Vicente Clavel Andrés, a wybrana data – 23 kwietnia – nie jest przypadkowa. Tego dnia zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Drugim, bardziej romantycznym powodem wyboru tego dnia na święto książki, jest historia obchodów dnia św. Jerzego – patrona Katalonii. Tradycyjnie 23 kwietnia mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew pokonanego przez św. Jerzego smoka, a kobiety odwzajemniały się prezentami w postaci książek.
Bez względu na to, czy historia jest prawdziwa, może warto uczcić święto książki w podobny sposób? W obecnej sytuacji nie możemy Wam podarować róż ani książek, ale z przyjemnością podzielimy się z Wami linkami do darmowych audiobooków i fragmentów książek, które mogą Was zainteresować:)

 

https://www.youtube.com/channel/UCfNFD9kA84WtfckM0O7ftUg

http://cyfroteka.pl/publikacje-miesiaca/2020-4/c8

Magdalena Tarabasz
Maria Zielińska

Scroll to Top