Apel poświęcony życiu i twórczości Stanisława Moniuszki

W 2019 roku przypada 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.

Z tej okazji  4 kwietnia  odbył się w naszej szkole uroczysty apel przybliżający sylwetkę tego wybitnego polskiego kompozytora. Uczennica Natalia Pieńkos z klasy 5c przedstawiła   najważniejsze fakty z życia Stanisława Moniuszki, natomiast pan Bogdan Nidzgorski – nauczyciel muzyki przepięknie opowiedział o jego twórczości. Podczas apelu chór szkolny zaprezentował dwie  pieśni kompozytora  do słów Jana Czeczota:  „Prząśniczkę” oraz „Kum i kuma”. W wykonaniu solistów z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy kolejnych, pięknych pieśni posiadających wysokie walory artystyczne. Michał Rzepiński uczeń klasy 5b wykonał „Pieśń wieczorną” do słów Władysława Syrokomli, natomiast uczennica klasy 7c  Patrycja Pośpiech zaśpiewała „Grajka”  do tekstu Antoniego Kolankowskiego. Jako ostatnia  zaprezentowała się Zuzanna  Kapusta uczennica klasy 6a śpiewając „Złotą rybkę” ze słowami Jana Zachariasiewicza. Zarówno solistom jak i chórowi towarzyszył akompaniament w  wykonaniu p. Bogdana Nidzgorskiego.

Nasze godzinne spotkanie z muzyką Stanisława Moniuszki  uświetnił popis  Franka Pakuły z klasy 5c, który wykonał na pianinie  Arię Skołuby –  „Ten zegar stary” z opery „Straszny dwór”. Na zakończenie w zachwyt wprowadził nas występ na cztery ręce Franka i p. Bogdana Nidzgorskiego w instrumentalnej  parafrazie „Prząśniczki”.

 

Maria Zielińska

Zachęcamy do wysłuchania dwóch pieśni Stanisława Moniuszki : „Prząśniczki” oraz „Kum i kuma”


 

Scroll to Top