Podsumowanie działań związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości

Święto z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości trwało i trwa w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Piastowie, nie tylko w listopadzie. Już przy okazji quizu o Piastowie, który odbywał się po raz trzeci w dniu święta naszej szkoły w maju, pytania nawiązywały do historii kraju i miasta. W szkole i klasach często pojawiał się motyw niepodległości i patriotyzmu. Starsi uczniowie tworzyli lapbooki, wysyłali kartki z życzeniami dla Polski, tworzyli prace historyczno- literackie, przygotowywali albumy i prezentacje na temat ważnych postaci historycznych, wykazywali się zdolnościami w konkursie plastycznym „ Niepodległa”, brali udział w projekcie edukacyjnym „Wiersze, które zmieniły świadomość Polaków”. Jeszcze w listopadzie będą opracowywać patriotyczne wiersze w ramach projektu Dzień Patrioty i Patriotki XXI w pod hasłem: „Historia wiersza” oraz ślady historii w nazwach piastowskich ulic. Młodsi uczniowie opracowywali pieśni patriotyczne, tworzyli wspólne plakaty, dekoracje, przygotowywali kotyliony, brali udział w konkursie recytatorskim, mieli lekcje o historii Polski. Na obu poziomach edukacyjnych był także cykl zajęć z angielskiego, który wprowadzał słownictwo związane z treściami patriotycznymi.

Oficjalne i uroczyste świętowanie rozpoczęliśmy już 8 listopada. W tym dniu klasa 3 a, pod okiem swojego wychowawcy Anety Wąsowskiej oraz nauczyciela wspierającego Katarzyny Tomczyk przygotowała dla uczniów klas 1-3 oraz oddziałów przedszkolnych przedstawienie muzyczno- słowne a następnie wyróżnieni w konkursie recytatorskim zaprezentowali swoje możliwości publiczności. W tym samym czasie nie tylko starsi uczniowie, ale także nauczyciele oraz każdy, kto do nas trafił, mógł sprawdzić się w teście Coopera, który wraz z AZS Warszawa organizowaliśmy na naszym szkolnym boisku. Każdy uczestnik wkładając wysiłek w 12 minutowy bieg, mógł uczcić 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.  W  biegu udział wzięło 230 osób – łącznie przebiegły one ponad 450 km.

9 listopada wraz z wieloma szkołami w Polsce biliśmy „Rekord dla Niepodległej”. Punktualnie o 11:11 zaśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego. W tym wzruszającym i podniosłym wydarzeniu towarzyszyli nam pracownicy CUO wraz z Panią Dyrektor Urszulą Nelken.

11 listopada chór szkolny pod dyrekcją Bogdana Nidzgorskiego wystąpił w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Piastowie, wykonując pieśni patriotyczne.

13 listopada, najpierw w formie próby generalnej dla społeczności szkolnej, a następnie dla wszystkich mieszkańców Piastowa odbył się w naszej szkole koncert literacko- muzyczny. Klasa 7b i 7c z wychowawcami Agnieszką Gołdą i Iwoną Skibą przygotowały formę słowną, a oprawę muzyczną zapewnił chór naszej szkoły pod batutą Bogdana Nidzgorskiego.

Scroll to Top