Apel z okazji Dnia Papieskiego i Dnia Wszystkich Świętych

Dnia 30.10.2018 w SP 1 odbył się  apel z okazji Dnia Papieskiego i Święta Zmarłych. Te dwa tematy połączyła ze sobą postać papieża Jana Pawła II, który odszedł do „ domu Ojca” 14 lat temu. W nostalgiczny i pełen zadumy nastrój wprowadziły nas klasy 6a i 6b. Przedstawienie zawierało zarówno elementy słowne jak i muzyczne.

Na początku solistka chóru szkolnego wykonała trzy pieśni nawiązujące do tematu XVIII Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Zebrani na widowni uczniowie i nauczyciele wspólnie odśpiewali „Barkę”, „Abba Ojcze”, oraz  „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Potem przyszedł czas na prezentację multimedialną, w trakcie której zostały zaprezentowane najważniejsze informacje o Janie Pawle II oraz wzruszające przemyślenia na temat przemijania i ludzi, którzy odeszli.

Nie zabrakło również akcentów patriotycznych, gdyż zgromadzona publiczność została zachęcona do dbania o opuszczone mogiły, zwłaszcza poległych obrońców Ojczyzny.

Całość dopełniła pełna mądrości poezja ks. Jana Twardowskiego i Jana Pawła II. „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą….” Ten  cytat z wiersza ks. Jana Twardowskiego uzupełniony przez cytat z „Tryptyku Rzymskiego” autorstwa Jana Pawła II „Zatrzymaj się , to przemijanie ma sens”,  to coś w rodzaju podsumowania i oś wokół, której całe przedstawienie zostało skonstruowane.

Na koniec, gdy wybrzmiały już ostatnie słowa scenariusza, który przygotowały Joanna Kalwajtys – Chłosta i Marzena Waszczak pojawił się akcent związany
z naszą szkołą. Dyrektor Urszula Skrzypczak przypomniała zmarłych nauczycieli
i absolwentów  „Jedynki”.

Sabina Furmańska

Scroll to Top