Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i  Niosących Im Pomoc

30 września 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Piastowie uczestniczyli
w Obchodach Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc, organizowanych przez Muzeum Dulag 121, Powiat Pruszkowski i Fundację Edukacji Historycznej.

Tego dnia ulicami Warszawy i Pruszkowa przeszedł Marsz Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa”. Obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pruszkowska część marszu rozpoczęła się przed kościołem św. Kazimierza, natomiast na skrzyżowaniu ulic Prusa i Poznańskiej doszło do połączenia z marszem warszawskim, skąd skierowano się w stronę obozu Dulag 121.

III Marsz Pamięci miał na celu upamiętnienie mieszkańców stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 r. zginęli w masowych egzekucjach oraz tych, którzy przeżyli gehennę wypędzenia z okupowanego miasta. Szacuje się, że nawet 650 tysięcy osób trafiło do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie.

Udział w tych uroczystościach był dla nas żywą lekcją historii. Za sprawą grupy rekonstrukcyjnej mogliśmy stać się naocznymi świadkami tamtych wydarzeń – wycieńczającego marszu, selekcji, podczas której decydowano o losach więźniów,
ich bezradności, łez i odwagi.

Tegoroczny marsz na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Iwona Skiba

Scroll to Top