Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

„Naród, który traci pamięć, traci sumienie” – Zbigniew Herbert

1 marca po raz ósmy obchodzony był w Polsce  Narodowy  Dzień Pamięci  „Żołnierzy Wyklętych”. Jego celem jest przywracanie pamięci i oddanie hołdu tym, którzy po zakończeniu  II wojny światowej nie złożyli broni i nadal walczyli o niepodległą,  demokratyczną Polskę. Wyklęci – to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu zaborczemu totalitaryzmowi, jakim po zakończeniu wojny okazał się komunizm.

Również w naszej szkole uczczono pamięć o  „Żołnierzach Wyklętych”. Na głównym holu społeczność szkolna miała możliwość  obejrzenia wystawy prezentującej sylwetki niektórych „Niezłomnych”, m. in.: Danuty Siedzikówny ps. „Inka” czy Witolda  Pileckiego, ps.„Witold”. Materiały na wystawę otrzymaliśmy z Instytutu Pamięci Narodowej  oraz zostały przygotowane przez nauczycieli Krzysztofa Paradowskiego i Małgorzatę Zwolińską.

Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę historyczną, poznać powody działalności  polskiego podziemia po zakończeniu wojny, a także losy niektórych „niezłomnych” walczących do samego końca.

 Małgorzata Zwolińska

Scroll to Top