Przedszkola pozostaną zamknięte, przynajmniej do 24 maja.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przedszkola pozostaną zamknięte, przynajmniej do 24 maja.

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci, ich rodziców, pracowników placówek oświatowych, a także innych osób optymalną datą otwarcia piastowskich przedszkoli będzie dzień otwarcia szkół. W tym czasie dyrektorzy placówek opracują specjalne procedury bezpieczeństwa i nową organizację pracy, a także zgromadzą niezbędne środki ochronne.

Decyzje o otwarciu przedszkoli mają być, zgodnie z zapowiedziami rządu, podejmowane przez organy założycielskie, czyli samorządy gmin. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna opublikowały jedynie tzw. „wytyczne” dot. dostosowania żłobków i przedszkoli do funkcjonowania w nowym reżimie sanitarnym od 6 maja 2020 r. Zawarte w nich informacje i zalecenia nie precyzują w jaki sposób zorganizować opiekę nad małymi dziećmi, tak by była ona bezpieczna dla nich i ich opiekunów. Te najistotniejsze kwestie pozostawiono w gestii samorządów.

Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju pozostaje, niestety, niestabilna. Z tego względu należy działać odpowiedzialnie i ostrożnie. Wznowienie działalności przedszkoli w obecnej sytuacji wymaga przygotowania, zapewnienia wszelkich środków bezpieczeństwa, wdrożenia wielu procedur i zaleceń, mających na celu ochronę zdrowia i życia dzieci, pracowników oraz członków ich rodzin. Wszystkie te działania muszą być realizowane w ścisłym kontakcie z Inspekcją Sanitarną.

Dyrektorzy piastowskich placówek oświatowych zapytali rodziców czy chcą w ciągu najbliższych dni oddać dziecko do przedszkola. Znakomita większość nie zamierza tego robić, czy to ze względu na obawy o zdrowie, czy dlatego, że i tak muszą pozostać w domu ze względu na starsze czy młodsze rodzeństwo. W tej chwili Miasto analizuje także stany kadrowe w placówkach, a przede wszystkim to jak bezpiecznie dla wszystkich zorganizować pracę. Wskazania mówiące o tym, że „dzieci (maksymalnie do 12 w grupie) mają m.in. zachować między sobą dystans, nosić maseczki (pow. 4 lat – to wynika
z ogólnego rozporządzenia) i stosować się do zaleceń higienicznych, a nauczyciele powinni m.in. dezynfekować zabawki, krzesła, stoły i drabinki, a także nie spotykać się z personelem spoza własnej grupy”
to zdecydowanie za mało.