Projekt edukacyjny Bakcyl w klasach ósmych

W listopadzie uczniowie klas VIII brali udział w projekcie edukacyjnym BAKCYL Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży, który realizowany jest we współpracy z instytucjami sektora bankowego, instytucjami publicznymi i samorządami terytorialnymi. Projekt jest częścią jednego z największych programów pozaformalnej edukacji finansowej w Europie„Bankowcy dla Edukacji”. Jego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości.

Projekt obejmował trzy 45-minutowe spotkania prowadzone przez wolontariuszy-ekspertów z sektora bankowego. Tematyka spotkań obejmowała:

-Twoje pieniądze,

– Od oszczędzania do inwestowania,

-Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Po zajęciach uczniowie:

• doceniają znaczenie systematycznego oszczędzania
  • zdają sobie sprawę z celowości budowania „finansowej poduszki bezpieczeństwa”
  • rozróżniają dochody i wydatki w życiu codziennym
  • sporządzają prosty budżet z uwzględnieniem wydatków stałych i zmiennych oraz takich, z których można zrezygnować
  • określają funkcje i formy pieniądza w gospodarce rynkowej
  • wyjaśniają rolę zarządzania pieniędzmi w życiu codziennym oraz znaczenie oszczędzania

Po zajęciach uczniowie:

• wiedzą czym różni się oszczędzanie od inwestowania
  • znają zasady bezpiecznych płatności w Internecie i płatności mobilnych
  • potrafią bezpiecznie korzystać z usług bankowych
  • wyjaśniają jak działa lokata i kapitalizacja odsetek
  • znają rolę Komisji Nadzoru Finansowego
  • potrafią określić zależność wysokości potencjalnego zysku i ryzyka z inwestycji
  • określają dywersyfikację jako podstawową zasadę bezpiecznego inwestowania

Po zajęciach uczniowie:

• mają świadomość zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni
  • rozumieją, że nie warto dzielić się niektórymi informacjami w sieci i wiedzą dlaczego tak jest
  • potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci
  • określają dlaczego bezpieczne hasło to podstawa funkcjonowania w Internecie
  • tworzą bezpieczne hasła, aby były silne i jednocześnie łatwe do zapamiętania
  • wiedzą jak korzystać z ustawień prywatności w social mediach
  • potrafią bezpiecznie korzystać ze smartphone’a

Podsumowaniem projektu były eliminacje szkolne do Europejskiego Quizu Finansowego 2022/2023.

Wyłoniliśmy dwóch uczniów z  klasy 8b Michała Zakrzewskiego i Krzysztofa Rzewuskiego, którzy uzyskali największą ilość punktów.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Małgorzata Dudyś