XVI Koncert Noworoczny pt. „Biblioteka o północy”

Koncert Noworoczny to wieloletnia tradycja naszej szkoły. W uroczystej scenerii cała społeczność szkolna i zaproszeni goście mają okazję co roku o tej porze podziwiać talenty wokalne, taneczne, akrobatyczne i aktorskie wykonawców.  Są wśród nich nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele, rodzice i absolwenci.

Jednak idea tej imprezy nie polega wyłącznie na pokazie talentów. Zawsze splata ją jakaś historia. Motywem tegorocznego koncertu były relacje międzyludzkie. Mówi się obecnie, że samotność, brak głębszych relacji z innymi, jest największym problemem współczesnego człowieka. Historia Zosi, głównej bohaterki przedstawienia, pokazywała trudności, jakie trzeba pokonać w samym sobie, aby otworzyć się na innych.

Ważnym motywem historii oglądanej na scenie jest także biblioteka, bo w książkach właśnie możemy znaleźć zarówno trafny opis naszych problemów, jak i ich rozwiązanie. Warto więc po nie sięgać nie tylko dla rozrywki.

Imprezę rozpoczęło powitanie gości przez dyrektor SP-1 Katarzynę Sowińską-Wojtaś. Na widowni zasiedli: Burmistrz Miasta Piastowa Tomasz Jankowski, zastępca Burmistrza Urszula Skrzypczak, Przewodnicząca Komisji Oświaty Magdalena Wdowińska-Schabek, piastowscy radni – Bożenna Kalinowska i Monika Kwatek. Wśród gości byli też dyrektorzy piastowskich przedszkoli: Karina Szeliga, Danuta Rusak, Bożena Strojek. Szkoły reprezentowali dyrektorzy i wicedyrektorzy: Agnieszka Krawczyk, Natalia Sasinowska, Ewa Nowacka, Justyna Piórkowska, Anita Chojnowska, Katarzyna Bolesta-Siwek, Ewa Wilowska.

Gościliśmy także dyrektorów instytucji kulturalnych naszego miasta: Wandę Przybylak – dyrektor MOK, Honoratę Wróblewską kierującą miejską biblioteką, Joannę Szczukę szefującą świetlicy środowiskowej oraz Daniela Daleckiego – dyrektora Archiwum Miejskiego w Piastowie.

Jak co roku nasze zaproszenie przyjęli przedstawiciele wielu zaprzyjaźnionych instytucji, m.in. dyrektor szkoły współpracującej z Jedynką w projektach edukacyjnych – Barbara Makowska-Opala (SP-82), przedstawicielka Centrum Edukacji Obywatelskiej – Zuzanna Kluge, prezes ZNP w Pruszkowie – Krystyna Zaprawa, redaktor pruszkowskiej telewizji TEL-KAB – Marta Wieterska, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców SP-1 – Anna Grochalska.

Mieliśmy również przyjemność gościć przedstawicieli seniorów z zespołu „Uśmiech Jesieni” – Teresę Kanciałę i Jacka Hołody. Nie zawiedli wieloletni przyjaciele Jedynki – Maria Kacprzak-Rawa i Maria Makowska oraz licznie zgromadzone na widowni rodziny uczniów.

Ton naszej imprezie nadała para konferansjerów – Magdalena Motowska i Radosław Korban. Po raz kolejny okazało się, że legendarna wielozadaniowość nauczycieli obejmuje także talenty estradowe. Lekko i dowcipnie zapowiedzieli oni nasz koncert.

Główną bohaterkę inscenizacji grała uczennica kl. 5b Natalia Kaczmarczyk. Pomysł na obsadę był, jak to u nas, rodzinny. Na scenie pojawili się  też rodzice Natalii – Justyna i Paweł Kaczmarczykowie, a w roli nauczycielki – Magda Skiba, córka autorki i nasza absolwentka. Pozostała obsada to uczniowie klasy 5b. 

Pomysł, scenariusz i reżyseria to dzieło nauczycielki języka polskiego Iwony Skiby. Koncerty noworoczne w naszej szkole są jej specjalnością. Od lat przygotowuje je z właściwym sobie talentem i rozmachem, wykorzystując zdolności swoich uczniów.

Aby zrealizować tak dużą imprezę, potrzeba zaangażowania wielu osób. Jak co roku wiele pracy włożyła w nią Eliza Kamola-Gajek zarówno z chórem szkolnym wspieranym przez pracowników szkoły, Małgosię Nagórską, Justynę Nowakowską, Joannę Kalwajtys-Chłostę, Urszulę Romaniuk, jak i jako wokalistka. Nad choreografią czuwał Włodzimierz Ptaszek, który wraz z nauczycielkami przygotował klasy 1-3 oraz aktorów z klasy 5 do występów tanecznych. Tańczyły klasy: 1c pod kierunkiem Justyny Wieliczko, 2a przygotowana przez Agnieszkę Kowalewską i Magdę Ulman-Soczko, kl. 3b pod kierunkiem Elżbiety Urbaniak, kl. 3c pod opieką Iwony Michalak. Dziewczęta z kl. 5b wykonywały układ taneczny z szarfami, który był ramą dla przedstawienia – otwierał je i zamykał. Ogólny podziw wzbudziła w widzach sprawność taneczna i gimnastyczna solistek – Mai Schabek z kl. 4a oraz sióstr Mii i Kai Makowskich. Gościnnie zatańczyła grupa Vulcan pod kierunkiem Katarzyny Bartoszewicz.

Wielkich wzruszeń  dostarczyły widzom występy wokalne. Piosenki komentujące to, co się działo na scenie, pięknie zaśpiewały Zuzanna Kapusta i Patrycja Pośpiech – absolwentki naszej szkoły. Zachwyciła swoim śpiewem Eliza Kamola-Gajek – nauczycielka muzyki. Talentem wokalnym błysnęli również uczniowie: Wiktoria Wesołowska, Mia Makowska, Gabrysia Bozik, Krzyś Romaniuk, Hania Hamera, Helena Górawska, Kasia Mackiewicz, Ola Rokicka, Julia Kaczmarczyk i Alicja Wrońska. Jako autentyczny talent pianistyczny objawiła się nam Zosia Mrożek z kl. 5b.

Tak duża impreza wymaga wielu działań technicznych i organizacyjnych, nadających jej perfekcyjny kształt. Udało się to po raz kolejny dzięki zaangażowaniu wielu osób. Piękną dekorację i oświetlenie zawdzięczany Annie Brzezińskiej i Piotrowi Kapuścińskiemu. Doskonałe nagłośnienie to zasługa niezawodnych – Rafała Rosińskiego i Daniela Gawrysia. Wspierali ich nasi uczniowie – Wojtek Jakubowski i Dawid Marczak z kl. 8b.

Przy organizacji pracowali właściwie wszyscy pracownicy szkoły. Wsparcia w każdej sprawie udzielały – wicedyrektor Iwona Krysińska, kierownik administracyjny Urszula Marcińska, sekretarz Małgorzata Grabowska oraz pozostali pracownicy.

Jak wiadomo, nie ma wydarzenia bez dokumentacji. Fotograficzną zapewniły Joanna Kalwajtys-Chłosta, Karina Molenda, Joanna Sadurek i Magdalena Romańska (kl. 8b). Całe zdarzenie opisała Anna Kowalczyk, a na stronie szkoły i facebooku umieściła i zdjęciami opatrzyła Magdalena Tarabasz.

W ten sposób XVI Koncert Noworoczny przeszedł do historii.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Anna Kowalczyk

Scroll to Top