Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione w czasie 30. sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Upamiętnia ono wydarzenia w mieście Dhace, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych. Głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

 Z okazji tego święta na uczniów naszej szkoły czekały różne aktywności przygotowane przez nauczycielki języka polskiego. Klasy VI – VIII wzięły udział w spotkaniu, podczas którego młodzież zapoznała się z historią języka polskiego oraz dowiedziała się, w jaki sposób procesy historyczne wpłynęły na obecny kształt języka, a zwłaszcza skąd w polskiej pisowni wzięło się ó, rz oraz ch i h. Uczniowie zobaczyli zapis popularnej modlitwy „Ojcze nasz” w języku staro-cerkiewno-słowiańskim i usłyszeli, jak odczytać dwa pierwsze wersy. Ponadto, dowiedzieli się, jak brzmi pierwsze zdanie zapisanym w naszym języku. W trakcie spotkania przeprowadzony został turniej klasowy. Drużyny zmagały się z zadaniami dotyczącymi poprawności językowej, znajomości znaczeń wyrazów, samodzielnie układały wyrazy i zdania z podanych ciągów liter. Wiele emocji wywołała konkurencja polegająca na tłumaczeniu tekstów – uczniowie próbowali przetłumaczyć przygotowany specjalnie na tę okazję przez nauczycielkę, p. Annę Kowalczyk, tekst z wieloma, dzisiaj już nieużywanymi wyrazami i zwrotami, natomiast nauczyciele zmagali się z tekstem napisanym przez uczennice z klasy 7a w języku młodzieżowym. Oba teksty zamieszczamy poniżej. Czy każdy sobie poradzi?

Uczniowie klas IV – VIII mieli także okazję do tego, by wykazać się sprytem, uważnością i wiedzą dotycząca języka polskiego. Szukali ukrytych na terenie szkoły zadań,
a ich rozwiązania wpisywali do krzyżówki. W czasie przerw mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w popularnej zabawie „5 sekund”, quizach językowych, a także pobawić się z odczytywaniem łamańców językowych, które zostały wywieszone na drzwiach sal polonistycznych i biblioteki. Uczennice z klasy 4b „egzaminowały” nauczycieli i sprawdzały, jak sobie poradzą z poprawną polszczyzną. Także w klasie 4b, podczas lekcji języka polskiego, dzieci bawiły się ortografią – przygotowały mandale, a następnie tworzyły krótkie filmiki
w aplikacji ChatterPix Kids.

Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja do tego, by spojrzeć na własny, rodzimy język z różnych perspektyw. Mamy nadzieję, że w naszej szkole to się udało.

Iwona Skiba

TEKST NAUCZYCIELSKI

– Witam zaś, witam jaśnie wielmożnego pana Piotra.

– Kontent jestem, że cię widzę, mój zacny Antoni.

– Azaliż to nie miał pan, mospanie, w słodkie okowy małżeńskiego stanu wstąpić przeszłego roku.

– A jakże, ale to wielkie alteracje moje projekta pokrzyżować miały.

–  A cóż to, wszak nadobna panna Barbara afektem na afekt jego mości odpowiedzieć raczyła.

– A prawda to. Przed mięsopustami swój ucieszny konterfekt ofiarowała. Kontentuje on moje serce, kiedy rankiem na jej liczko tak udatnie odmalowane spoglądam, oczy raduję jej świeżymi jagodami i cudnym wejrzeniem. Bo trzeba ci wiedzieć, że portrecik jej w alkierzu powiesiłem, aby afekt podtrzymać.

– Tuszę zatem, że o rączkę jej nadobną poprosić się ośmieliłeś?

– A jakże. Epistoły słałem, lecz rekuzował mnie wojewoda, mej wybranki ojciec. Taka mnie zgryzota opanowała, że tylko wzrokiem tęskliwym w konterfekt się wpatruję a łzy ronię. Że kamienne serce zmięknie, liczę.

– Porzuć ten afekt.  Alić to mało nadobnych panien na swaty wyczekuje? Wszak tyś nie bałamut, nie swawolnik, a i kieska u ciebie pełna. Wartko to serce odmienisz, a u boku zacnej białogłowy szczęścia dostąpisz.

TEKST W JĘZYKU MŁODZIEŻOWYM

– Siema bratku

– Eluwina

– ct? Cr dziś?

– wsm to spk ide do śpiulkolotu a ty?

– nwm wsm chb nic

– kol z klasy zrobiła mi dzisiaj side eye’a myślała że slay’uje a ja jestem tak sigma że jej nie chce

– myśle że rel btw pani od gery myśli że jestem sus po ostatniej kartkówce

– ale z ciebie bambik mnie n podejrzewa a w dodatku mam crusha na jednej jesieniarze

– jaka laska chciałaby takiego drillowca

– idk ale ona pick me i delulu więc łatwo będzie wyrwać

– XDD

– dziś wleciała z gery pała i z matmy kolejna babka jest odklejona jakaś lolol

– fr

– dziś na gegrze i matmie strzelałem randomowe odp

– rel zgadywanie oddaje

– dbr spadam do śpiulkolotu pozdro typie

– luzik arbuzik naura

Scroll to Top