Projekt z ZUS

Dnia 9 stycznia 2024 r. gościliśmy w szkole panią  Urszulę Samson, specjalistę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych III Oddziału w Warszawie, która przeprowadziła zajęcia w klasach 1a i 8a w ramach Ogólnopolskiego Projektu z ZUS. 

Ubezpieczenia społeczne towarzyszą nam przez całe życie. Dlatego wiedzę o nich należy przekazywać już od najmłodszych lat. Uczniowie klasy 1a na początku zajęć przestawili się i podzielili  informacją, kim chcieliby zostać w przyszłości. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania pani prowadzącej. Wykazały się dużą wiedzą dotyczącą pracy, otrzymywania pieniędzy za pracę oraz wiedziały z jakich powodów nie można iść do pracy. Wszyscy uczniowie otrzymali kolorowankę edukacyjną „Zawsze Użyteczna Skarbonka”, a najbardziej aktywne osoby drobne nagrody rzeczowe.

Młodzież klasy 8a dowiedziała się, jak działa polski system ubezpieczeń społecznych oraz jakie świadczenia można otrzymać, gdy opłaca się składki: rentową, emerytalną, chorobową i wypadkową. Projekt z ZUS uczy młodzież, by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń, ubezpieczać się w czasie aktywności zawodowej i indywidualnie dbać o swoją emerytalną przyszłość. Wszystko po to, aby systematyczne budować świadomość młodego pokolenia o tym, jak ważne są ubezpieczenia społeczne. Wiedza na ten temat bardzo przyda się  w dorosłym życiu. Uświadamia bowiem idee solidaryzmu międzypokoleniowego, uczy odpowiedzialności za własne działania oraz przygotowuje do startu  w dorosłe życie – życie zawodowe. Uczniowie zostali zachęceni do udziału w projekcie, który polega na przygotowaniu filmu, komiksu lub plakatu.

Serdecznie dziękujemy pani Urszuli Samson za przeprowadzone zajęcia i liczymy na dalszą współpracę.

Małgorzata Dudyś

Scroll to Top