Dzień Drzewa w świetlicy

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Jego pomysłodawcą jest Juliusz Sterling  Morton, amerykański przyrodnik żyjący w XIX w. W obchodach tego święta od 2002 r. bierze udział również Polska.

W tym szczególnym dniu zastanawialiśmy się nad rolą drzew w ekosystemie i otaczającym nas świecie; dzieliliśmy się wiedzą na temat tych roślin oraz podkreślaliśmy ich znaczenie dla naszego życia.

Uczniowie mieli możliwość poznania budowy drzewa oraz szczególnej roli liści w jego funkcjonowaniu. Zastanawiali się wspólnie dlaczego jesienią liście zmieniają barwę i opadają. Rozmawialiśmy również o tym co zagraża drzewom i naszej roli w ich ochronie. Uczniowie rozwiązali krzyżówkę związaną z tematem oraz stworzyli listę pt.:  Za co dziękujemy drzewom?

Wspólnie udaliśmy się również w teren, gdzie uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi gatunkami drzew. Podczas spaceru dzieci wskazywały na różnice między poszczególnymi drzewami, mierzyły ich obwody, porównywały wysokość i obserwowały różnorodne kształty oraz tworzyły frotage kory. Wyjście na dwór było też okazją do zabaw ruchowych.

Swoją kreatywność i miłość do przyrody dzieci wyraziły tworząc prace plastyczne. Wykonały one kolaże zatytułowane „Moje drzewo”. Wykorzystywały również różnokolorową bibułę, farby i kredki tworząc jesienne portrety drzew oraz liści.

W tym dniu dzieci posadziły w doniczce żołędzie. Będą miały w ten sposób możliwość obserwacji wzrostu rośliny od nasiona do drzewa. Mamy nadzieję, że wiosną będziemy mogli wspólnie wyhodowane sadzonki zasadzić na terenie przyszkolnym.

Wychowawcy świetlicy

Scroll to Top