Święto Szkoły

11 maja obchodziliśmy 109. rocznicę istnienia piastowskiej Jedynki. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioła celebrowanej przez proboszcza parafii ks. Macieja Chwarścianka oraz katechety SP1 ks. Rafała Główczyńskiego. Brali w niej udział uczniowie i nauczyciele Jedynki, którzy w uroczystym szyku przybyli ze szkoły. Poczty sztandarowe prezentowały oba szkolne sztandary – współczesny i historyczny z roku 1933.

Po mszy impreza była kontynuowana w szkole. Gościliśmy podczas niej przedstawicieli władz samorządowych i instytucji oświatowych Piastowa. Byli z nami: burmistrz miasta Piastowa Grzegorz Szuplewski, proboszcz parafii św. Michała Archanioła ks. Maciej Chwarścianek, dyrektorzy: Miejskiej Biblioteki Publicznej Honorata Wróblewska, Miejskiego Domu Kultury Wanda Przybylak, Centrum Usług Oświatowych Miasta Piastowa Katarzyna Wąsińska-Jano, członek Komisji Oświaty Rady Miasta Piastowa Ewa Witak, prezes pruszkowskiego oddziału ZNP Krystyna Zaprawa, dyrektorzy piastowskich szkół: dyrektor SP2 Agnieszka Krawczyk, wicedyrektor SP3 Katarzyna Dudek, dyrektor SP4 Stanisław Siekierko, dyrektor SP5 Ewa Nowacka, dyrektor Zespołu Szkół im. F. Nansena Jarosław Stolarski, a także przewodnicząca Rady Rodziców Magdalena Wdowińska-Schabek i wiceprzewodnicząca Rady Rodziców Angelika Dalecka.

Dyrektor Urszula Skrzypczak przypomniała gościom i zebranym uczniom historię szkoły i miasta, zwracając uwagę, jak bardzo są one ze sobą splecione.

Burmistrz Grzegorz Szuplewski w swoim wystąpieniu podkreślił z kolei kulturotwórczą rolę Jedynki, pierwszej instytucji na terenie kolejowej osady Utrata, wokół której skupiało się życie miejscowości.

Podczas części artystycznej uczniowie klas ósmych i siódmej wraz z Radosławem Korbanem jeszcze raz przypomnieli historię szkoły, tym razem w wersji rapowanej, entuzjastycznie przyjętej przez uczniów. W programie brał także udział chór pod kierunkiem Elizy Kamoli-Gajek, który znakomicie wykonał swój  program. Klasy trzecie zaprezentowały się w żywiołowym tańcu i śpiewie. Do występu przygotował je Włodzimierz Ptaszek we współpracy z wychowawczyniami – Małgorzatą Dudyś, Sylwią Szwatońską i Iwoną Krysińską.

Tradycyjnie już program uświetnili absolwenci Jedynki. Franciszek Pakuła zapewnił muzyczne tło, a Zuzia Kapusta wykonała pięknie piosenkę „Czas nas uczy pogody”.

Całościowa koncepcja imprezy to dzieło Radosława Korbana oraz Anny Kowalczyk – autorki scenariusza.

Wsparło nas wiele osób, którym serdecznie dziękujemy: nad nagłośnieniem czuwał Piotr Kapuściński oraz uczniowie klasy VIII d Oskar Miśkiewicz, Denys Syvak i Piotr Grad, organizacją widowni zajęły się Anna Bratkowska i Sylwia Szwatońska, dekoracje to dzieło Krystyny Wołosz i Sylwii Szwatońskej. Do uczestnictwa we mszy św. uczniów przygotowała Marta Bloch, a opiekę nad pocztem sztandarowym sprawowali: Radosław Korban, Dorota Woźniak, Anna Przybysz i Magdalena Bylińska-Horbot. Uczniów kl. VIII do występu przygotowała Iwona Skiba. Nadzór nad organizacją uroczystości sprawowała wicedyrektor Maria Zabierzewska.

Dziękujemy również Radzie Rodziców, która słodkim upominkiem umiliła ten dzień wszystkim uczniom.

Anna Kowalczyk

Scroll to Top