WIOSNA w SP1 już rozpoczęta!

Nasz gaik zielony
pięknie ustrojony.
Wolno sobie chodzi,
bo mu się tak godzi.
Z gaikiem chodzimy,
szczęścia Wam życzymy.
Z gajem wstępujemy,
zdrowia winszujemy.

GAIKI-MAIKI”
– PRZYŚPIEWKA LUDOWA

 

Każda pora roku ma swoich zwolenników, nawet zima, ale  pod koniec tej pory roku wszyscy wypatrują już przebiśniegów, czy  bocianów, które są symbolem zbliżającej się wiosny. W Polsce, jak i w wielu innych zakątkach świata, moment zmiany tych dwóch pór roku jest bardzo wyjątkowy i symboliczny.

Obrzędowi witania wiosny towarzyszy zwykle wesoła zabawa. Witanie wiosny ma na całym świecie wieloletnią tradycję. Pierwszy dzień wiosny to nie tylko nadejście ciepłych dni i pożegnanie zimy, ale również nadejście tego co nowe, radosne i przebudzone.

W Polsce praktykuje się np.  topienie Marzanny, która jest uosobieniem zimy. Inną formą symbolicznego pożegnania zimy i powitania wiosny jest tak zwany maik, bądź gaik , który polegał na tym, że gałązkę sosny bądź jodły przystrajano świecidełkami, wstążeczkami, czy innymi ozdobami, a następnie przy muzyce i  śpiewach okrążano wieś. Gaik to zwyczaj słowiański. Niektórzy świętują go  już w lutym – wraz z pojawieniem się pierwszych przebiśniegów, inni czekają aż do maja, gdy zrobi się już naprawdę ciepło.

Świetliczaki z SP1 chodzili z Gaikiem 31.03. Zatem wiosna do SP1 już zawitała!

Sabina Furmańska

Scroll to Top