Spotkanie poetyckie

Dnia 30.09.2022r. o godzinie 19.00  w Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie w ramach Nocy Bibliotek miało miejsce spotkanie poetyckie p. Sabiny i p. Jacka Furmańskich, którzy są autorami wierszy, piosenek, książek dla dzieci i młodzieży, w tym również pomocy dydaktycznych.

Spotkanie było podzielone na dwie części: W pierwszej, wprowadzającej w klimat twórczości poetyckiej uczestnicy mogli wysłuchać kompozycji p. Jacka do wierszy autorów z różnych epok literackich, m.in. Jana Kochanowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz poetów współczesnych (w tym bohaterów spotkania). Mini koncert zakończył się utworem do którego tekst napisał 6-latek, co stało się naturalnym przejściem do części warsztatowej
i zachętą do podjęcia prób literackich przez zgromadzoną na sali młodzież i nauczycieli.
W trakcie warsztatów literackich uczestnicy po wysłuchaniu kilku ogólnych wskazówek dotyczących pisania wierszy losowali po jednym wyrażeniu, wokół którego mieli stworzyć tekst poetycki. Wszyscy, choć nie bez obaw, podjęli się tego wyzwania a utwory, które powstały często nie pozwalały być obojętnym wobec treści tam przedstawionych. Być może w trakcie warsztatów udało się obudzić talenty i być może dla niektórych uczestników, wiersz napisany w trakcie warsztatów nie będzie ostatnim w ich dorobku. Uczestnicy warsztatów z zainteresowaniem, ale też z nutą niedowierzania  wysłuchiwali pozytywnych komentarzy dotyczących wierszy, które usłyszeli od prowadzących warsztaty.

Spotkanie odbyło się w przyjemnej, pełnej zasłuchania i twórczego wysiłku atmosferze; co pozwala ocenić to wydarzenie jako udaną próbę wprowadzenia uczniów w obszar podejmowania własnych prób literackich (w szczególności poetyckich).

A oto najciekawsze wiersze, które powstały w trakcie warsztatów i zostały nieco oszlifowane przez p. Sabinę. Niektórzy autorzy zastrzegli, że nie chcą podawać swojego nazwiska, dlatego niektóre z nich zostały podpisane pseudonimem. Byli też autorzy, którzy z różnych powodów nie zgodzili się na publikację. Gratulujemy wszystkim, którzy podjęli próbę napisania wiersza!

Wiatr

Drgał wiatr,

mocny wiatr.

Drgał mocno… – zniszczył mur

 

Niszczy góry, lasy, domy…

 

Nie wychodź na dwór, kiedy wiatr drga

– każdego człowieka wygna w dal… 

                                                            Piotr Grad kl. 8d

***

Dzisiejszej nocy,

na początek dnia

latarnie zgasną

jak wygaszony żar.

                        Tomasz Machnio kl. 8d

 

Zwalony mur

Pewnej nocy lub w pewny dzień

chiński mur zawalił się.

Na bok cały się przechylił

runął z hukiem z całej siły

– całkiem się rozwalił

i stertę gruzu zostawił.

                               Jan Pakuła kl. 8d

 

***

Stało się cicho,

w domu tętniącym życiem.

Wszyscy czuli się

jakby wyrwano z nich cząstkę siebie.

To było takie

Niespodziewane…

Jego nieobecność pozostawiła po sobie

Wielką Pustkę,

Wielką Ciszę…

Był słońcem dla swoich uczniów

i świata.

Jego dzieła pozostały

jak pień zwalonego drzewa…

To wszystko…

                    Gall Anonim z kl. 8a

 

Uwolnić emocje

Kropla przepełniła czarę.

Za dużo drwin, za dużo kpin.

Poczuła, że wypełnia ją złość

Wstała i uderzyła

całą furią, którą zbierała.

A oni byli zaskoczeni.

A oni byli zdziwieni.

Bo jej nie znali

Nie wiedzieli…

Ale furia znalazła ujście

– odeszła

 pozostawiając

wygaszony żar.

                                                    Hanna Rędzińska kl. 7a

 

 

Głos Echa

Szum fal – jak myśli nasze

Szum drzew – jak podejmowane decyzje

Szum tłumu – jak jawna manipulacja

Szum w głowie – jak głos echa.

Echo sumienia motywujące do poprawy.

Echo w głowie kierujące naszą logiką.

Echo przypominające wspomnienia

Echo…

Tylko i aż.

                                      Lena Augustyńska kl. 8d

 

Nocne latarnie

Idę po ulicy nocą

Latarnie – jak dogasające słońce – gasną.

Jest ciemno jak w nieoświetlonym pokoju.

 

Idę po ulicy nocą.

Jest zimno – psy wychodzić na dwór nie chcą

A mnie prowadzi za rękę – mama

Idziemy po ulicy, nie boję się

– prowadzi mnie mama.

                                        Marta Lewandowska kl.8d

 

 

Scroll to Top