Międzynarodowy Dzień Frankofonii

Co roku 20 marca obchodzony jest Journée International de la Francophonie (Międzynarodowy Dzień Frankofonii). Z tej okazji organizowane są różne wydarzenia językowe oraz kulturalne, które mają na celu promowanie języka francuskiego oraz kultury krajów, w których używany jest ten język. Uczniowie klas 4, 5, 6 i 8 naszej szkoły w ciągu całego tygodnia (21-25 marca) podczas zajęć z j. francuskiego poznali wiele ciekawostek związanych z językiem francuskim i krajami, w których jest on używany. Dużym zaskoczeniem była dla nich informacja, że aż 56 krajów na 5 kontynentach jest zrzeszonych w Międzynarodowej Organizacji Frankofonii, a język francuski jest drugim językiem obcym używanym w instytucjach Unii Europejskiej. Uczniowie, którzy już myślą o przyszłości, zauważyli, jak wiele możliwości studiowania i zatrudnienia daje znajomość języka francuskiego.

Dzięki współpracy naszej szkoły z Instytutem Francuskim 24 marca uczniowie klas 7-8 mieli okazję obejrzeć spektakl słowno-muzyczny „Un, deux, trois mazurka!” animowany przez lektorkę Magdę Lenę Górską i muzyka Serge’a Tamas. Były to opowieści z należącej do Francji wyspy Gwadelupy przedstawione w dwóch językach – francuskim i polskim oraz okraszone piosenką po kreolsku.

Mamy nadzieję, że wszystkim podobał się spektakl!

Agnieszka Dołowa
Lucyna Kaproń-Staciwa

Recenzja ucznia 7 klasy: “W filmie, który oglądaliśmy, były przedstawione dwie historyjki: jedna o drzewie, a druga o wężu. Większość słówek rozumiałem bardzo dobrze, ale było też kilka, których nie znałem. Mimo to ten film bardzo mi się podobał.”

Scroll to Top