Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie

W kwietniu 1943 roku w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie. Młodzi Żydzi i Żydówki stanęli do walki z o wiele silniejszym od nich przeciwnikiem.

W dniu dzisiejszym klasa VII A  razem z p. Sylwią Kielan wzięła udział w warsztatach muzealnych online przeprowadzonych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Chociaż była to tylko historia mówiona przez przewodnika muzeum, to uczniowie  mogli przenieść się  na chwilę w tamte czasy i przyjrzeć temu, jak życie warszawskich Żydów wyglądało przed II wojną światową, jak zmieniła je okupacja i co spowodowało wybuch powstania. Wspólnie z nauczycielem obejrzeli fragmenty filmów oraz relacji z dwudziestolecia międzywojennego, a następnie wzięli udział w rozmowie na temat niełatwej historii i pamięci o niej. Na zakończenie warsztatów uczniowie podzieleni na grupy wykonali karty pracy, które były podsumowaniem zdobytej na warsztatach wiedzy. Była to bardzo cenna lekcja historii.

Wszystkich, którzy chcieliby zaczerpnąć wiedzy z tamtego okresu, zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku, który można znaleźć pod linkiem Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943 | FILM EDUKACYJNY – YouTube .

Sylwia Kielan

Scroll to Top