8 maja obchodzimy ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, ustanowiony w 1985 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ten dzień rozpoczyna także Tydzień Bibliotek – czas szczególny dla wszystkich miłośników książek i wiernych czytelników. Z tej okazji zapraszamy Was do obejrzenia galerii największych, najpiękniejszych i najbardziej nietypowych bibliotek, w tym bibliotek na kółkach, czyli bibliobusów, które działają na całym świecie, m.in. w warszawskim Wawrze.
Koniecznie obejrzyjcie również krótki filmik o pewnym nauczycielu z Kolumbii, który pod koniec lat 90. ubiegłego wieku uruchomił bardzo nietypową, mobilną bibliotekę – Biblioburro. W każdy weekend Luis Soriano pakował część swojego księgozbioru i wyruszał do okolicznych wiosek na osiołku, by czytać i uczyć czytania dzieci, które nie miały dostępu do książek. Po pewnym czasie udało mu się wybudować pierwszą bibliotekę w miasteczku La Gloria, którą zapełnił książkami dzięki hojnym darowiznom. Ale nie porzucił swych weekendowych wypraw, w których pomagały mu osły – Alfa i Beto.

Filmik dostępny na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=wuTswmx9TQU

Magdalena Tarabasz

Scroll to Top