Pamiętajmy o majowych świętach.

Przed nami dwa ważne święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce. Zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia przyjęcie przez Sejm Czteroletni w 1791 roku  ustawy rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. 

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku, który mówi o tym, jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku:

https://www.youtube.com/watch?v=-GBAolHelHs

oraz filmu animowanego skierowanego do najmłodszych, opowiadającego o symbolach narodowych:

https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

 

 

 

Scroll to Top