Nie taki diabeł straszny, czyli zdalne nauczanie w praktyce

Jak zareagowalibyśmy, gdyby kilka miesięcy temu ktoś powiedział nam, że szkoła przeniesie się do wirtualnej rzeczywistości? Że nauczyciele będą sprawdzać listę obecności patrząc w obraz kamerki, pisać na wirtualnej tablicy, robić testy online? Kto uwierzyłby, że uczniowie będą mogli tak dużo czasu spędzać przy komputerze czy telefonie? Przecież ciągle słyszeliście, że w szkole, co do zasady, nie korzystamy z telefonów. Aż pewnego dnia… Pewnego dnia spełniły się czarne wizje autorów książek i reżyserów filmów. Mamy pandemię koronawirusa, mnóstwo ograniczeń wprowadzonych przez rządy wielu krajów, mamy wreszcie obowiązek pozostania w domu i nauki zdalnej.
Czy szkoła była na to przygotowana? Nie. Nawet najbardziej nowoczesna szkoła, nawet najlepiej wyszkoleni nauczyciele, nawet najsprawniej poruszający się w sieci uczniowie. Wiele osób początkowo widziało tylko chaos, słabą organizację, nadmiar obowiązków zrzucanych na uczniów i rodziców. Nasza szkoła pewnie nie była wyjątkiem. Na szczęście u nas taka sytuacja trwała naprawdę krótko.
Dzięki bardzo intensywnej pracy Dyrektorów, informatyków i nauczycieli, dzięki licznym szkoleniom, spotkaniom i dyskusjom (oczywiście online) udało nam się przy użyciu znanego już wszystkim dziennika elektronicznego i będącej pewną nowością platformy Office 365 uruchomić zdalne nauczanie w pełnym tego słowa znaczeniu. Mamy plan, narzędzia do pracy, mamy świetną kadrę, która odnalazła się w nowej rzeczywistości, mamy wreszcie wspaniałych uczniów i duże wsparcie rodziców. Nową, dotychczas nieznaną i niedoświadczaną rzeczywistość szkolną organizuje Pedagogiczny Sztab Kryzysowy, tj. Dyrektor Szkoły, Wicedyrektorzy Szkoły, Kierownik Świetlicy i Pedagog Szkolny. Nauczanie to zawsze praca zespołowa – kreatywny dyrektor, kreatywny nauczyciel plus zaangażowany uczeń i wsparcie rodziców równa się sukces edukacyjny. Takich sukcesów życzymy sobie i Wam, drodzy uczniowie i rodzice. Razem damy radę!

A przy okazji proponujemy Wam zabawę – pokażcie innym, jak wygląda teraz Wasz pokój lub stanowisko pracy! Zachęcamy wszystkich do udostępnienia na naszej stronie internetowej zdjęć domowego “centrum dowodzenia”. 🙂
Zdjęcia można wysyłać do p. Magdaleny Tarabasz na platformie Office 365 lub przez Librus.

Scroll to Top