Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości dla klas 4-8

W dniu 8 listopada 2019, z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, klasy Va i VIa pod opieką p. Magdaleny Horbot i p. Moniki Jagiełło zaprezentowały widowisko teatralno-muzyczne odtwarzające najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Nad oprawą muzyczną czuwali p. Łukasz Karpiński i p. Renata Pietrzak. O scenografię zadbały p. Anna Brzezińska i p. Maria Telech.

Przedstawienie rozpoczęło odśpiewanie przez całą naszą szkołę hymnu państwowego.

Podczas spektaklu uczniowie postawili przed widzami ważne pytania – dlaczego warto znać historię swojego kraju i co się dzieje, jeżeli nie próbujemy uczyć się na własnych błędach. Dzięki aktorom mogliśmy znaleźć się na chwilę w okresie utraty niepodległości, a następnie prześledzić wysiłki związane z walką o jej odzyskanie. Wysiłkom tym towarzyszyły, śpiewane przez chór lub wykonane na instrumentach (p. Łukasz Karpiński, p. Renata Pietrzak, Franciszek Pakuła z kl.VI c), ważne dla Polaków pieśni patriotyczne, które dodawały walczącym sił i odwagi.

Aktorzy pozostawili nas z refleksją George’a Santayana: „Stopy człowieka powinny być wrośnięte w ziemię jego kraju, ale jego oczy powinny uważnie obserwować świat”.

Trudne dzieje naszego kraju boleśnie podkreślają prawdziwość tych słów. Warto je przemyśleć i zastanowić się, co my możemy zrobić, by pomóc w utrzymaniu tej z trudem odzyskanej Niepodległości…

 

Magdalena Horbot

Scroll to Top