Międzynarodowy egzamin Delf w Jedyneczce

W Piastowie język francuski z każdym rokiem zyskuje na popularności. Od dwóch lat nauczany jest w dwóch publicznych przedszkolach objętych patronatem Ambasady Francji, a od września 2014 roku również w Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie. Władze miasta i dyrektorzy szkół nie spoczywają na laurach. W planach jest umożliwienie jak największej liczbie piastowskich  dzieci naukę tego języka od przedszkola, poprzez szkołę podstawową, gimnazjum, aż po liceum.

Stąd, we wtorek 8 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie, z inicjatywy Dyrektora tejże placówki p. Urszuli Skrzypczak, odbyło się spotkanie Burmistrza miasta Piastowa p. Grzegorza Szuplewskiego, p. Danuty Oleś, Dyrektora Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych oraz p. Agnieszki Spisackiej-Kraciuk, Dyrektora szkoły francuskiego CHOUETTE, z panem Xavier Wasson Attaché ds. współpracy edukacyjnej przy Ambasadzie Francji w Polsce.

W przyjaznej atmosferze ustalono wiele szczegółów, które w najbliższej przyszłości zaowocują między innymi powstaniem w naszym mieście filii Instytutu Francuskiego, międzynarodowego ośrodka, gdzie prowadzone będą kursy języka francuskiego dofinansowane przez Urząd Miasta Piastowa.

Ponadto, finalizowano projekt powstania w Piastowie – w Szkole Podstawowej nr 1 –  centrum zdawania międzynarodowego egzaminu, dzięki któremu każdy może otrzymać DELF (Diplôme d’études en langue française) dyplom potwierdzający znajomość języka francuskiego. Koordynatorzy tego projektu, Agnieszka Spisacka-Kraciuk i Anna Kowalska w ostatnim czasie, w ramach współpracy z Instytutem Francuskim i Ambasadą Francji w Polsce, po odpowiednim szkoleniu i egzaminie, obie otrzymały tytuł  egzaminatora DELF.

Tego samego dnia, w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się również znakomity francuskojęzyczny spektakl  dla uczniów klas pierwszych i drugich, uczących się tego języka. To wspaniałe przedstawienie było kolejnym przedsięwzięciem Instytutu Francuskiego i Ambasady Francji, tym razem w ramach Dni Frankofonii – marzec jest miesiącem promowania języka i kultury krajów francuskojęzycznych.

Fils du Soleil – Syn Słońca, bo tak nazywa się aktor, wraz z zastępem marionetek przeniósł młodą publiczność w zaczarowany świat afrykańskich dźwięków, opowieści i legend. Dzieci miały okazję zobaczyć, usłyszeć, a nawet zagrać na takich instrumentach jak balafon, kora i djemb.

Po przedstawieniu publiczność i aktorzy zostali zaproszeni na francuski poczęstunek.

Te wspaniałe chwile pozostaną w sercach młodych ludzi, którzy być może po raz pierwszy w życiu mieli okazję wykorzystać w praktyce znajomość francuskiego i poczuć klimat francuskojęzycznej Afryki.

A to dopiero początek naszej przygody z tym pięknym językiem …

Agnieszka Spisacka – Kraciuk

Urszula Skrzypczak

 

 

Scroll to Top