„Pisanki, pisanki jajka malowane…”

Kochani uczniowie, czy myśleliście  już o nadchodzących świętach?  Najwyższy czas rozpocząć przygotowania. Posprzątać pokój, zająć się rodzeństwem i oczywiście przygotować świąteczne dekoracje. Możecie np. własnoręcznie wykonać kolorowe pisanki. Przypominam, że pisanki to zwyczajowa nazwa jajek zdobionych różnymi technikami. A  w zależności od metody wybranej do ich dekoracji te kolorowe jajka noszą przeróżne nazwy:

– kraszanki  powstają przez gotowanie jajka w barwnym wywarze,

– drapanki powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka,

– oklejanki zdobi się sitowiem,  skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniną oraz czasami nicią lub wełniana włóczką,

– nalepianki – skorupkę jajka ozdabia się  różnobarwnymi wycinkami z papieru,

– pisanki –do ich wykonania konieczny jest płynny wosk i ostro zakończone narzędzie. Ostrzem nanosi się wosk na skorupkę, a po jego zastygnięciu  barwi się całe jajko.

Czy już wiecie  jaką techniką ozdobicie jajka, aby udekorować  stół wielkanocny?  Zaplanujcie to już dziś. Święta tuż, tuż!

Najmłodszych zachęcam do obejrzenie jednego z  odcinków „Domowego przedszkola”, przestawiającego przygotowania i zwyczaje Świąt Wielkanocnych:

Maria Zielińska